Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Diyet

Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide Ameliyatı) sonrasında mide hacmi çok küçüldüğü için protein, vitamin ve minerallerce yeterli beslenebilmek; oluşabilecek saç dökülmeleri, tırnak kırılmaları, bağışıklığın düşmesi ve çabuk hastalanma gibi olumsuz etkileri engelleyebilmek adına çok önemlidir.

Aynı zamanda tüp mide ameliyatı sonrası ilk 2 ay, başta çok kısıtlı olacak şekilde yavaş yavaş açılan bir beslenme programı takip edilmesi zorunludur.

Tüm bu süreçte mutlaka bu alanda uzman bir diyetisyenden destek alınması gereklidir. Tüp mide ameliyatı sonrasında kapasitesi oldukça azalmış mide ile vücudu kas kaybetmeden ve vitamin mineral açığı oluşturmadan besleyerek bireyin sağlıklı kilo vermesini sağlamak gerekir. Tüp mide ameliyatı öncesi ilk diyet görüşmeniz sağlanır ve sonraki beslenme detaylıca anlatılır, buna yönelik beslenme listeniz verilir, ameliyat sonrası ihtiyacınız olan protein miktarı hesaplanır. Ameliyat sonrasında iki haftada bir diyet takibiniz sağlanır. Her görüşmede Tanita&Tartı Perfecto Segmental Vücut Analiz cihazı ile ağırlık, kas&yağ miktarı, organ çevresi yağlanması, metabolizma hızı vb. ölçümleriniz yapılır, bir önceki sonuçlarla kıyaslanır. Beslenme ve hidrasyon durumunuz değerlendirilir. Gerekli önerilerde bulunulur.

*Tüp mide ameliyatı sonrasındaki beslenme ciddi önem taşıdığı için ve beslenme programına uyulmaması riskleri beraberinde getireceği için kliniğimizde ameliyat sonrası ilk 1 yıllık diyet takipleriniz ücretsiz sağlanmaktadır.