Gece Emzirmesinin Önemi

Gece Emzirmesinin Önemi

Değerli anneler, bebeğiniz geceleri sürekli uyanıyor, sizi emmeden uyuyamıyor ve siz de sürekli uyanıp bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamaktan dolayı bitkin ve bunalmış hissediyor olabilirsiniz. Öncelikle unutmayın ki bu, tüm yeni doğan annelerinin ortak sorunudur. Yalnız olmadığınızı bilmek durumla baş etmeniz için iyi bir sebep olabilir.

İkinci önemli bilgi ise bebeğinizin sizi emerek uyumasının ileride kendi kendine uyumasına engel olacak bir durum olmadığıdır. Böyle söyleyenleri kesinlikle dinlememeli.

 Şimdi gelelim gece emzirmenin önemine: Sevgili anneler bebeğinizin özellikle ilk 2 ayda gece gündüz ayrımı ne yazık ki yok. Vücutlarının biyolojik saati henüz çalışmıyor. Fakat işte burada sizin mucizeniz devreye giriyor: geceleri anne sütünde triptofan adlı, uyku düzenleyici hormonları devreye sokan bir amino asit ile melatonin yani uyku hormonu üretimi artıyor. Böylece sizin biyolojik saatiniz sütünüz yoluyla bebeğinize geceyi gündüzü ayırt ettiriyor.

Bebeklerin mide kapasiteleri miniminnacık. Dolayısıyla 2 saatte bir uyanmaları çok normal hatta ilk aylarda uzun süre uyanmazsa siz uyandırın diyoruz. Aynı zamanda gece beslenmeleri total süt alımlarının %20 gibi azımsanmayacak bir kısmını oluşturuyor. Bu yüzdeyi mama ile karşılamamalı ya da bebeği beslemeden es geçmemeliyiz.

Bebeğiniz sizi ne kadar sık ve düzenli emerse süt üretiminiz o kadar fazla olur ve mama kullanma riskiniz düşer. Bu nedenle gece emzirmeyi kesmek yanlış bir davranıştır.

Unutmayın ki bebeğiniz sadece beslenme ihtiyacını değil güven ve huzur ihtiyacını da emerken karşılıyor. Onu gece boyu yalnız bırakmak doğru olmayacaktır.

ÇÖZÜM: Sevgili anneler bebeğinizi yatağınıza yakın yatırmak veya gece bebeğinizle aynı yatakta yatmak bu süreci daha kolay atlatmanızı sağlayabilir. Bebeğiniz memeye kolayca ulaşırsa ağlama krizlerini yaşamamış olursunuz. Ayrıca çok ilginçtir ki bebeğinizi emzirdikten sonra daldığınız uyku da daha verimli oluyor. Ve mama verirken harcadığınız süreye göre emzirmek 1 gecede 45 dakika daha fazla uyumanızı sağlıyor. Yani aslında bebeğiniz sizi emerek size daha güzel bir uyku da hediye etmiş oluyor.