Bilinçli Alışveriş Yapın – Süpermarket Hileleri

Bilinçli Alışveriş Yapın – Süpermarket Hileleri

Süpermarketlerde her şey biz daha çok alalım diye özel olarak dizayn ediliyor. Ancak bu hilelerin farkında olursak ve ona göre önlemimizi alırsak büyük ölçüde kendimizi kurtarmış oluyoruz.

  • Birinci hile: En çok tercih edilen günlük ürünlerin en arkaya yerleştirilmesi: Ekmek, süt, peynir gibi ürünler süpermarketlerde her zaman en dibe, en arkaya yerleştirilir ki onlara ulaşana kadar ihtiyacınız olmayan bir sürü şeyi alabilesiniz…
  • Bu çok ilginç: Solda kasaların olduğunu bile bile; önce sağdan başlıyoruz. Müşteriler marketlere girdiğinde önce sola bakıyor fakat ardından alışverişe yine de sağ baştan başlıyorlar. Bu sebepten, girer girmez sağ tarafa yerleştirilen taze meyve-sebze reyonu da size marketteki diğer ürünlerin de taze olduğu algısını yaratmak için özellikle ordalar. Vee hemen oracığa alışveriş arabalarını da yapıştırıyolar! Elinize bir tane alıveriyorsunuz... Artık doldurmak zorundasınız (-mısınız?)
  • Göz hizasındaki ürünler en pahalı ürünler: İnsanların göz hizalarında bulunan ürünü alma eğilimleri daha yüksek. Dolayısıyla markalar bu raflarda yer almak için ekstra ödeme yapmayı göze alıyorlar. E tabii ki bu raflardaki ürünler de daha pahalı oluyor, aman dikkat.
  • Olmayan indirimler ve uyumlu(senkron) küsüratlar: 23.49 yerine yalnızca 19.90a! Küçük miktarlarda ama bir çok ürüne yapılan indirimler sizde sürekli olarak fırsatı kaçırmama isteği uyandırıyor. Kasaya geldiğinizde birden 15 liralık alışveriş daha yapıp hiç ihtiyacınız olmayan o indirimli şeyi alışınızı hatırladınız mı? Aynı zamanda senkron küsüratlar kişide "daha uygun fiyatlı" algısı yaratıyormuş.

Pekii ne yapmalı da bunlardan kaçmalı? En önemlisi alışverişe TOK KARNINA çıkmak. Böylece abur cubura yönelme olasılığı azalıyor. İkincisi liste hazırlamak ve ona uymak. 3: Bu zihin oyununun ve neyle karşılaşacağınızın farkına varmak ve alışverişe başlamadan gardınızı almak.