Bebekler Kaç Yaşına Kadar Emzirilmeli

Bebekler Kaç Yaşına Kadar Emzirilmeli

Başta şunu unutmamak gerekiyor: Bebeğinizi en az 2 sene emzirin diyoruz. Fakat bebeğiniz 2 yaşına gelir gelmez de hemen emzirmeyi kesin demiyoruz. Bu ayrımın farkına varmak lazım sevgili anneler. Bebeğinizi 2 yaşını geçtikten sonra da emzirmeye devam etmenizde hiç bir sorun yok. Sanki çok acilmiş gibi 21 aydayız artık sütten kesmemiz gerekiyor diye paniklememek lazım. Ve en önemlisi çevrenize kulak asmamalısınız. Onun yerine bir uzmana, emzirme danışmanına danışın.

  • Bu sürecin zaman alacağını ve her bebeğin bir olmadığını lütfen unutmayın. Kimi bebek daha hızlı memeyi bırakabilirken kimi daha zor alışır. Bu süreçte aceleci davranmak doğru değildir.
  • Her gün bir emzirme seansını azaltmak, bir anda kesmekten çok daha az yıpratıcı olacaktır. Böylesi anne için de daha sağlıklı olur, memenizde üretilen sütün boşaltılmaması sonucu oluşacak şişkinlik, kanal tıkanıklığı gibi sorunları yaşamadan rahatça süreci atlatırsınız.
  • SAKIN memeye acı salça sürmek, bant yapıştırmak gibi tramvatik yollara başvurmayın. Bu konuda aile büyüklerinin önerilerini lütfen kulak ardı edin.
  • ASLA bebeğinize bu süreçte kızmayın, meme istediği için sinirlenmeyin. Onunla konuşun. Bu süreç hem anne hem bebek için duygusal olarak zor bir süreçtir. Kendinize ve bebeğinize zaman tanıyın. Bu süreçte anlayışlı olun. Bebeğinizden sevginizi esirgemeyin, aksine sütten kesme döneminde ona bol bol sarılmanız, sevginizi göstermeniz her zamankinden daha önemli.
  • Onun için çok değerli bir bağı koparmak üzere olduğunuzu unutmayın.
  • Aileden birinin kaybı, taşınma, bebeğe bakan kişinin değişmesi vs. gibi hassas dönemlerdeyseniz sütten kesme denemelerini erteleyin.
  • Birçok bebek meme emmeyi bıraksa bile hala dokunma, bakmak isteme gibi davranışlar sergilerler. Bu davranışlara kızarak tepki vermeyin. Bebeğiniz memeye uzun süre çok büyük anlamlar yüklediği, bağlanma, güven, sevgi ve beslenme ihtiyacını karşıladığı mutlu anılar kaynağı olarak bakar. Dolayısıyla bu süreç de geçicidir ve anlayışla karşılamak gerekir.