Bebek Reflüsünde Ne Yapılmalı?

Bebek Reflüsünde Ne Yapılmalı?

Yenidoğan bebeklerde meydana gelen reflü hastalık olarak kabul edilmez. Bu reflü çeşidi tamamen fizyolojiktir; yani yenidoğanların mide üst kapakçığının yeterince gelişememiş olması ve sıvı gıdalarla beslenip sürekli yatar pozisyonda olmaları sebebiyle görülür ve zamanla, özellikle bebek oturur pozisyonda durabilmeye ve katı ek besin almaya başladığında geçer.

  • Bebeği biberonla beslemek bebeğin hava yutmasına sebep olacağından reflüyü artıracaktır. Eğer bebeğin meme dışında başka yolla beslenmesi gerekiyorsa mutlaka biberon yerine kaşık kullanılmalıdır.
  • Her beslenme sonrası bebeğin gazını çıkartmaya özen göstermek reflü sorununu hafifletir.
  • Emziren anne sigara ve kahve tüketmemeli, bebeğin bulunduğu ortamda da sigara içilmemelidir. Çünkü pasif içicilik de reflüyü artırır.
  • Bebeği beslenme sonrasında hemen yatırmamak, veya yatırmanız gerekiyorsa hafif başı yüksek pozisyonda veya sol yanına yatırmak fayda sağlayacaktır.
  • Bebeğe, özellikle karın bölgesine baskı yapacak sıkı kıyafetler giydirmemek gerekir.

Eğer bebek reflü sebebiyle çok sık kusuyorsa, kusmaların şiddeti artıyorsa ve ayına göre ağırlığı normal sınırların altına indiyse mutlaka doktora başvurmak gerekir.