Anne Sütünü Artırma Yolları

Anne Sütünü Artırma Yolları

Sevgili anneler, öncelikle endişelerinizi ve korkularınızı bir kenara bırakmalı ve sizi olumsuz duygulara sokan sağlık çalışanları ve iyilik yaptığını sanan aile büyüklerini dinlememelisiniz. Kulaktan dolma önerilere değil, yalnızca gerçek emzirme danışmanlarına kulak vermelisiniz.

  • Sütüm gelsin diye bol bol yağlı ve tatlı yemek hatalı bir davranış olacaktır. En iyi desteğiniz su. Bol bol sıvı tüketin. Maya, dereotu, maydanoz, ısırgan otu çayı, malt özleri ve anne çaylarından da destek alabilirsiniz. Sütü artırmaya yardımcı olurlar.
  • Fakat enn en önemlisi bebeği her istediğinde her ağladığında emzirmek. Ne kadar bol emzirir, ne kadar o emzirdiğiniz vakti bebekle kendinize ayırırsanız, ne kadar göz teması kurarsanız o kadar sütünüz bol gelecektir. Süt inişiniz de emzirdikçe hızlanacaktır. Bebek boş emiyormuş gibi gelse de emzirin.
  • Bebeğin memeyi doğru kavramasını sağlayın. Bebek yalnızca meme ucunu emerse yeterli çekiş sağlayamaz bu nedenle süt üretiminiz azalır. Bebeğin meme başının tamamını yani tüm kahverengi kısmı almasını sağlayın.
  • Evinizin sıcaklığının müsade ettiği kadar çıplak ten teması kurmaya özen gösterin. En kötü ihtimalle bebeğinizin eldivenlerini çıkarıp size dokunmasını sağlayın. Ne kadar ten teması o kadar oksitosin, o kadar bol süt üretimi demektir.
  • Anne olsun ya da olmasın, her kadın süt üretebilir. Stres ve olumsuz duygular süt yapımınızı olumsuz etkiler. Ne kadar güçlü olduğunuzu ve bebeğinizin her ihtiyacını rahatlıkla karşılayabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.
  • BURAYI BABALARA OKUTUN: Ev içindeki huzur ne kadar yüksekse, aile bireyleri anneye ne kadar anlayışlı ve yardım sever davranırsa ve anneyle bebeğe ne kadar kaliteli zaman tanınırsa süt üretimi o kadar olumlu etkilenir. Yardımdan kasıt bebekle ilgilenmek ve kadının işine karışmak değildir! Anneye bu dönemde masaj yapmak da oksitosin hormonuna destek sağlayacağı için süt üretimine faydası olacaktır.