Tüp Mide Sonrası Beslenme

Tüp Mide Sonrası Beslenme Ankara

Kilo vermek amacıyla yapılan ameliyatlardan birisi de tüp mide ameliyatlarıdır. Obez veya morbid obezlerde “cerrahi” müdahale ile zayıflama sağlanmak isteniyorsa tüp mide operasyonları mutlaka ilk seçenek olarak değerlendirilir. Tüp mide ameliyatına uygun olan adaylar gerekli tahliller, testler ve tetkikler yapılarak belirlenir ve mevcut sağlık durumu/ psikolojik hali de değerlendirerek operasyona alınır. Tüp mide ameliyatı öncesinde yapılması gerekenleri tamamlayan hastalar, işleme hazırdır. Önemli olan süreç işlem sonrasındaki diyettir. Ankara’da diyetisyen olarak görev yapan Sıla Saraç da tüp mide sonrası beslenme sürecinde tüp mide hastalarına destek vermekte ve kilo yönetimi konusunda destek sağlamaktadır.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Beslenme Nasıl Planlanır?

Sıla Saraç’a göre tüp mide sonrası beslenme iyi bir şekilde planlanmalı ve kontrol altında tutulmalıdır. Bu nedenle, tüp mide sonrasındaki süreçleri iyi yönetmek ve sadık olumak; başarının altın kuralıdır.

 • Ameliyat sonrası ilk günler / berrak sıvı dönemi (3 gün)
 • Sıvı tüketim dönemi (15 gün)
 • Püre dönemi (15 gün)
 • Geçiş dönemi / yarı katı beslenme (15-20 gün)
 • Normal gıda dönemi (45-60 gün sonunda)

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası İlk Günler Beslenme ( Berrak Sıvı Dönemi)

3 gün sürecek olan bu beslenme, yalnızca berrak sıvıların alımı ile gerçekleşecek. Tüp mide ameliyatı olanlar  bu dönemde kesinlikle diyetisyenin önerdiğinin dışında, hastanede gelen içeceklerin dışında dışarıdan herhangi bir şey tüketmemelidir. Tüketilen sıvılar kafein içermemelidir ve vücut sıcaklığında olmalıdır. Doygunluk hissi oluşur oluşmaz tüketimin bırakılması, obezite cerrahisi sonrasında beslenme programı boyunca bu ve diğer tüm aşamalarda dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Gaz yutma ihtimaline karşı tüp mide ameliyatı sonrasında pipet kullanımı önerilmez.

Sıvı Tüketim Dönemi (15 Gün)

Tüp mide ameliyatı olan kişiler taburculuk sonrası sıvı diyet aşamasına geçebilirler. Bu aşama, berrak sıvı diyetinden sonra yaklaşık 15 gün uygulanır. Bu aşamada önemli olan gaz yapma ihtimali olan sebze ve baklagil suları ve çorbalarından kaçınmaktır. Tüketilen sıvılar mutlaka vücut ısısına yakın olmalı, çok sıcak ve çok soğuk sıvıların tüketiminden kaçınılmalıdır.

Tüp mide ameliyatı olanlarda protein alımı çok dikkat edilmesi gereken bir diğer noktadır. Protein gereksinmesi kişinin ideal kilosuna, boyuna, cinsiyetine ve yaşına göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle mutlaka, obezite cerrahisi sonrası beslenme konusunda uzman bir diyetisyen tarafından hesaplanıp uygun doza karar verilmelidir.

Püre Diyeti Dönemi (15 Gün)

Bu aşama, 2. aşamadaki her besin rahatça tolere edilebildikten sonra, yaklaşık 15 gün boyunca uygulanacaktır. Unutmayınız ki her bireyin tolerasyonu farklıdır. Aşamalar kişiden kişiye, operasyondan operasyona farklılık gösterebilir. Sizin tolerasyon durumunuza göre ilerlemek en doğru yaklaşım olacaktır. Tüp mide ameliyatı olanlar bu döneme önce kaşıktan dökülecek kıvamda (örn: bebek maması kıvamında) besinlerle başlamalıdır. Aşamanın 2. haftası itibariyle daha koyu kıvamlı pürelerle devam edebilirsiniz. Unutmayın ki operasyon sonrası 1. ayın sonuna kadar tükettiğiniz besinler hep oda sıcaklığına yakın olmalıdır.

Bu aşamanın ilk gününden itibaren rafadan kıvamda yumurta beyazı ile yumurta tüketimine başlamak gerekir. Daha sonrasında bibersiz, kabuksuz domatesli menemen veya omlet gibi yumuşak kıvamda yumurta tüketmeyi de deneyebilirsiniz.

Bu aşamada sıvı alımlarınız kesinlikle öğünle birlikte olmamalıdır. Püre besinlerle sıvı alımı arasında 30 dakika ara olmalıdır.

Bu aşamada da protein tozu desteğine devam etmek gerekir.

Dışarıda olduğunuz zamanlar marketlerden edinebileceğiniz bebek mamaları işinize yarayabilir. Fakat yüksek şeker içerikli olanları tercih etmemek adına konuyu diyetisyeninize danışmanızda fayda olacaktır.

Geçiş Dönemi (15-20 Gün)

Bu aşama, 3. aşamadaki tüm besinler iyi tolere edilebilir hale geldikten sonra, yaklaşık 2-3 hafta boyunca uygulanır. Yarı katı besinler, yumuşak ev yemekleri çok iyi çiğnenerek ve tolerasyon durumu iyi değerlendirilerek beslenmeye eklenir. Rahatsızlık veren besin 1 hafta sonrasına ertelenmeli, üstüne gidilmemelidir. Bu aşamada hala öğünle birlikte sıvı almıyor olmak gerekir.

Normal Beslenmeye Dönüş (Yaklaşık 2 Ay Sonrası)

Tüp mide ameliyatı sonrası 2. ayda artık hastalar, katı gıda tüketimine tamamen geçiş yapabilmekteler. Geçiş dönemindeki tüm besinler rahatça tolere edilebilir hale geldikten sonra, yani yaklaşık operasyon sonrası 45-60. günlerde, beslenmeye baklagiller, tahıllar, gaz yapabilmesi sebebiyle bu ana kadar uzak durulmuş tüm sebzeler, çiğ sebzeler (örn: ince doğranmış çoban salata ile başlanacak şekilde) ve narenciye grubu meyveler de yavaş yavaş eklenebilir. Her denediğiniz besini rahatsızlık oluşursa (örn: gaz sorunu olursa) yine 1 hafta ertelemeniz gerekir. Yine öğün boyunca yaklaşık 30 sn beklemeli, besinleri iyi çiğnemeli, öğünü en az 20 dakikaya yaymalısınız.

Tüp mide sonrası beslenmede normal gıdaya geçiş döneminde diyetisyen desteği ekstra önem arz etmektedir. Eski alışkanlıklara dönmek bu aşama sonrasında çok olasıdır ve kontrol altında olmak gerekir. Tüp mide ameliyatı sonrası diyet programı için konuda uzman beslenme uzmanları yani diyetisyenler sizi her anlamda değerlendirecek ve sizin zevkinize uygun bir beslenme programı hazırlayacaktır.

Sıla Saraç’tan Tüp Mide Sonrası Beslenme Önerileri

 • Tüp mide ameliyatı sonrası 6. ayda sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmış olmak gerekir.
 • Tüp mide ameliyatı olduktan sonraki 4.gün besleyici nitelikte sıvılara mutlaka geçilmeli, daha fazla berrak sıvı tüketimine devam edilmemelidir.
 • Operasyon sonrası 7. Günden itibaren günlük sıvı alımınız en az 1,5 litre olmalıdır. Zamanla bu miktarı artırmaya da çaba gösteriniz. Yemekler arasında yudum yudum su tüketmeyi alışkanlık haline getiriniz. Aksi takdirde halsizlik, baş ağrısı gibi sorunlarla karşılaşırsınız.
 • Alkolden ve gazlı içeceklerden en az 1 yıl, esasen ömür boyu uzak durmanız gerekir. Doğal maden suyu tüketilecekse içine dilim limon eklenip, mutlaka bir süre beklenerek gazının giderilmesi sağlanmalıdır.
 • Şekerli besinler ve içecekler dumping sendromu (kan şekerinin hızlı yükselmesi, hızlı kalp atımı, soğuk terleme, bulantı) yaşamanıza sebebiyet verecektir. Uzak durmanız gerekir.
 • Ek protein tozu kesinlike besinlere sıcakken eklenmemelidir. Isı, proteinin yapısının bozulmasına sebep olur.
 • Yemek porsiyonlarınızı minimum tutarken öte yandan yeme süreniz uzun olmalıdır.

Size En Uygun Tüp Mide Sonrası Beslenme Programı İçin Sıla Saraç’a Başvurun!

Ankara’da tüp mide sonrası beslenme konusunda sizlere diyet ve beslenme programları hazırlayan Sıla Saraç’a başvurarak kilo vermeyi sağlıklı bir şekilde sürdürmeye ne dersiniz? Siz de tüp mide sonrası beslenme programına ihtiyaç duyuyor ya da tüp mide sonrası kilo koruma hizmeti almak istiyorsanız hemen Sıla Saraç’a ulaşın!