Mide Botoksu Diyeti

Mide Botoksu Diyeti Ankara

Haşimato ve insülin direnci gibi durumlar dirençli kilolara sebebiyet verebiliyor ve bu kilolardan kurtulmak sıradan bir ağırlık kontrolü hastası kadar kolay olmayabiliyor. Bunun yanı sıra yeme bozuklukları, açlık atakları ve tatlı krizleri de bazen kişilerin kendi iradeleri ile başa çıkmakta zorlandığı bu nedenle tek başına diyetten yeterli sonucun alınamadığı durumlar olabiliyor. Kişinin günden günde kilo alması devam ederken bir yandan da mevcut sağlık durumu kötüye gidiyor. Zayıflama isteğiyle sayısız diyet ya da spor seçeneklerini değerlendiren kişiler, bir sonuç elde edemediklerinde psikolojik ve sosyolojik bağlamda olumsuz etkileniyorlar. Diyete destek olarak çıkan işlemlerin arasında bulunan mide botoksu gibi, ameliyatsız zayıflama seçeneklerine başvuran birçok hasta “iştahla ilgili problemlerini” ortadan kaldırdığı için otomatikman daha kolay kilo veriyor. Ancak, bu süreçte nasıl, hangi sürede ne kadar kilo verildiği de çok önemli. Bu nedenle, mide botoksu işleminden sonra beslenme, mide botoksu diyeti listesini diyetisyenden almak ve tüm kurallara uyarak uygulamak, kilo veriminde altın nokta.

Mide Botoksu Nedir? Mide Botoksu Kimlere Yapılabilir?

“Clostridium botulinum” isimli bakteriden elde edilen tıbbi bir protein olan botoks, enjeksiyon ile vücuda uygulanmaktadır. Sinirlere doğrudan etki eden botoks maddesi, sinirlerin elektriksel akımını durdurmakta ve 3 ila 6 ay boyunca kasların kasılmasına kısmen engel olmaktadır. Genel olarak kozmetik ve estetik uygulamalarda kullanım alanı olan botoks, organlara da uygulanmaya başlamıştır. Böylece, mide üzerindeki etkisinin “zayıflatıcı, iştah azaltıcı” olduğunu fark eden tıp dünyası, ameliyatsız zayıflama yöntemlerine mide botoksunu da eklemiştir.

Tıpkı kozmetik amaçla uygulandığı gibi, botoks maddesi mide yüzeyine uygulanır ve mide kaslarının yavaş hareket etmesini sağlayarak sindirimi yavaşlatır. Böylece 4 saatte sindirilen besin 6-8 saatte sindirilir hale gelir. Mideden bağırsağa besinler eskisinden yavaş geçtiği için, yani daha uzun süre midede kaldıkları için, açlık hissiniz daha geç olacaktır.

Mide botoksu beden kitle endeksi 25’in üzerinde olan ve midesinde ülser, yara veya tümör olmayan herkese yapılabilir. Fakat beden kitle endeksiniz 35’in de üzerindeyse akla ilk tüp mide gibi bariatrik cerrahi yöntemleri gelir. Ancak, bireyde ameliyat olma korkusu veya ameliyata engel olacak herhangi bir sağlık problemi varsa sağlığı iyileştirmek ve kilo veriminin hızlanmasına destek sağlamak adına yine botoks işlemi uygulanabilmektedir, herhangi bir sakıncası olmayacaktır.

Mide Botoksu Nasıl Yapılır?

Ameliyatsız zayıflama seçenekleri arasında yer alan mide botoksu uygulaması, genel cerrahlar ya da gastroenterologlar tarafından uygulanabilmektedir. Endoskopik yöntem ile uygulanan mide botoksu işleminde hastaya anestezi bile uygulanmaz, yalnızca sedasyon (derin uyku) altında işlem gerçekleştirilebilmektedir.

Ameliyat hazırlığı gerekmeksizin uygulanabilen mide botoksu uygulaması, endoskopi cihazı ile yapılır. Genellikle sedasyon altında yapılan bu işlem de ağız yolundan endoskopi cihazı mideye kadar ilerletilir. Ucunda kamera olan endoskopi cihazı sayesinde mide görüntülenir ve herhangi bir işleme engel olacak durum yoksa botoks maddesi, uygulama alanlarına enjekte edilir. İşlem 15-20 dakikalık kısa, ağrısız ve unutmayın ki: ameliyatsız bir işlemdir. Sedasyondan ayılmayı da hesaba katarak işleme 1 saat vakit ayırmanız mantıklı olacaktır.

Mide Botoksu Nasıl Zayıflatıyor?

Obezite tedavi yöntemleri arasında ameliyatsız seçenek olarak değerlendirebildiğimiz mide botoksu tekniği, son 5 yılda popülerlik kazanmıştır. Endoskopik yöntemlerle uygulanan mide botoksu aslında midenin iştah ve açlık salgılayan sinir ve kaslarını esas alan bir işlemdir. Böylece, midenin de hemen boşalmasını ve kişinin hemen acıkmasını engellemek çok kolay olabilecektir.

Şekerli gıdaları çok seven, tatlı krizleri yaşayan kişilerde de iştahı bastırdığı için bu tür gıdaların alınmasını engelleyen mide botoksu, insülin direncini kırmada da destekleyici bir uygulamadır. Açlık ataklarına, tatlı krizlerine, atıştırma tipinde çok sık ve yüksek kalorili beslenmeye bağlı kilo alımı vakalarında ideal sonuçlar sunan mide botoksunun temel faydası mide üzerine direkt etki ediyor olmasıdır.

Mide Botoksu Kalıcı Zayıflık Sunar Mı?

Mide botoksu işleminde midenin “geçici” olarak bazı görevlerini yapamaması hedeflendiği için işlemin kalıcılığı da yoktur. Botoks, tıpkı kozmetik amaçla uygulandığında olduğu gibi, yaklaşık 4 ila 6 ayda etkisini kaybetmektedir. Bu süreçte önemli olan, botoksla destek sağlanan diyeti ihmal etmemek ve bu 6 ayı avantaja çevirip sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmaktır. Botoksun etkili olduğu süre sağlıklı ve dengeli beslenmeyi öğrenmek ve yaşam tarzı haline getirmek için çoğu kişi için yeterli olmaktadır. Bir anlamda iştahsızlık ve yüksek tokluk hissi sağlayan mide botoksu sonrasında eski yeme alışkanlıkları devam ederse ne yazık ki istenen sonuç alınamaz ve belirli bir süre sonra yeniden kilo alımı başlar. Tekrar mide botoksu yapılabilir, bunun için herhangi bir kısıtlama yoktur. Fakat beslenmenizi düzenlemediğiniz takdirde ve bir hastalık sebepli kilo alımı gerçekleşiyorsa tıbbi beslenme tedavisi ile medikal tedavinizi almadığınız sürece kilo kaybınız hiçbir zaman kalıcı olmayacaktır.

Mide Botoksu Sonrası Kesinlikle Uyulması Gereken Bir Beslenme Planı Var mı?

Mide botoksu sonrası beslenme, bu konuyu, uygulamayı ve sonrasında nasıl bir beslenme izlenmesi gerektiğini bilen bir diyetisyen tarafından uygulanmalıdır. Diyetisyenlerin de kendi içlerinde branşları ve uzmanlıkları vardır. Mide botoksu mide boşalımının uzatacak bir işlem olduğu için az az sık sık beslenme kuralımız burada geçerli olmayacaktır ve bilinçsiz uygulamalar midenizin genişlemesine yol açabilir. Bu nedenle bu konuda deneyimli ve bilgili bir diyetisyenden mide botoksu sonrasında beslenme konusunda liste almanız gerekmektedir. Daha sonrası için düzenli sağlıklı ve dengeli beslenme danışmanlığı almaksa sizin kararınızdır.

Mide Botoksunun Etkisini Mide Botoksu Diyeti ile Arttırmaya Ne Dersiniz?

Obezitede ameliyatsız zayıflama denilince akla ilk gelen yöntemlerden birisi mide botoksu uygulamasıdır. Genel cerrah ya da gastroenterologlar tarafından uygulanan mide botoksu işleminin başarılı olması için bu süreçte beslenmeye de dikkat edilmesi gerekmektedir. Mide botoksu sonrasında doktorunuz sizi mide botoksu diyetine de yönlendirebilir. Mide botoksu uygulamasından hızlı ve en yüksek sonucu almak ve kalıcı görünümler elde etmek istiyorsanız kuşkusuz mide botoksu sonrası size özel hazırlanacak sağlıklı ve dengeli bir beslenme planını da diyetisyeninizden almanız gerekiyor.

Sizin sağlığınız göz önünde bulundurularak ve sizin sevdiğiniz yiyeceklerden hazırlanan bir diyet programı mide botoksu diyeti ile de mümkün. Ankara’da Sıla Saraç tarafından hazırlanan mide botoksu diyeti, mide botoksu sonrasında “doğru beslenme” alışkanlığının kazandırılması ve mide botoksunun başarılı olması için planlanmaktadır. Siz de mide botoksu diyeti ile kısa sürede kilo verebilir ve mide botoksunu tekrarlama ihtiyacı duymazsınız.

Mide Botoksu Sonrası Nasıl Beslenmeli?

Ankara’nın en iyi diyetisyeni olarak adlandırılan Sıla Saraç; mide botoksu yaptıranlar ve mide botoksu sonrasında zayıflamak isteyenler için ideal mide botoksu diyeti programları hazırlamaktadır. Kişinin beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi konusunda da önemli rol üstlenen Diyetisyen Sıla Saraç; mide botoksu sonrası beslenme planı ile kişinin yaptırmış olduğu mide botoksu uygulamasından alınacak başarıyı da arttıracaktır. Siz de mide botoksu uygulamanızdan sonra hemen kilo vermek ve beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek istiyorsanız Sıla Saraç ile iletişime geçmeyi unutmayın!

Ankara Mide Botoksu Sonrası Beslenme için Hemen Sıla Saraç ile İletişime Geçin!