Mide Balonu Diyeti

Mide Balonu Diyeti Ankara

Hareketsiz bir yaşama alışılması ve çok fazla hazır gıdanın tüketilmeye başlanması gibi çeşitli sebeplerle obezitenin gitgide yayılması kaçınılmaz oluyor. Yağlanmanın giderek artması ise başta karaciğer olmak üzere birçok organın tahribatıyla sonuçlanıyor ve çeşitli hastalıklar meydana geliyor. Hem görünüm hem de sağlık açısından kişileri tehdit eden obezite; çağın hastalığı olarak nitelendiriliyor. Obeziteyle savaşmak adına yapılan obezite cerrahisi ameliyatları da kimisi için ürkütücü olurken kimisi sağlık gereçkleriyle zaten bu ameliyatları olamıyor. Endoskopi yöntemiyle yapılan ameliyatsız zayıflama operasyonları ise fazla kilosu olan ama ameliyat gerektirmeyen kişilere hitap ediyor. Mide balonu ise endoskopi cihazıyla yapılan bu zayıflama amaçlı bir uygulamalardan biri olarak biliniyor. Mide balonundan sonra beslenme stilinin değiştirilmesi ve eski beslenme stili yerine sağlıklı beslenme alışkanlığının kazanılmasındaki danışmanlık hizmetleri de diyetisyenler tarafından sağlanıyor.

Mide Balonu Uygulaması Nedir? Mide Balonu Kimlere Yapılabilir?

Ameliyatsız obezite tedavisi kapsamında yapılan mide balonu uygulamaları; besinlerin daha az miktarda tüketilmesini sağlıyor. Mideye yerleştirilen içi sıvı dolu, balon benzeri küre; midede belli bir hacim kaplayarak kişiyi hızlı doyuma ulaştırıyor. Sindirilemeyen bu balon sürekli midede kalıyor ve sürekli bir doluluk hissi yaratıyor.

Tokluk hissi sağlayan mide balonu, 6 ay süre boyunca kişinin midesinde kalıyor. 6-8 ay sonunda çıkarılması tavsiye ediliyor.

Mide balonu beden kitle endeksi 27’nin üzerinde olan ve midesinde ülser, yara veya tümör olmayan herkese yapılabilir. Fakat beden kitle endeksiniz 35’in üzerindeyse akla ilk tüp mide gibi bariatrik cerrahi yöntemleri gelir. Ancak, bireyde ameliyat olma korkusu veya ameliyata engel olacak herhangi bir sağlık problemi varsa sağlığı iyileştirmek ve kilo veriminin hızlanmasına destek sağlamak adına yine balon işlemi uygulanabilmektedir, herhangi bir sakıncası olmayacaktır.

Mide Balonu Uygulaması Nasıl Yapılıyor? Mide Balonu Patlar Mı?

Endoskopi yöntemi ile takılan mide balonu; çeşitli avantajlar sunmaktadır. Midede hacim kaplayarak midenin ancak az miktarda gıda alabilmesini sağlayan mide balonu uygulaması, anestezi gerektirmeyecek kadar basit bir uygulamadır ve yalnızca sedasyon (derin uyku) altında 15-20 dakikada yapılır. Sedasyondan ayılma ile birlikte işlem için 1  saat kadar vakit ayırmanız akıllıca olacaktır. Hasta hiçbir şey hissetmeden midesine balon taktırabilir.

Ağız yoluyla mideye endoskopi cihazı ucunda sönük halde bulunan balon benzeri küre gönderilir. Balon mideye ulaştığında boyar madde içeren sıvı ile doldurularak şişirilir. Mide balonu mideye aşırı ve ani baskı uygulanmadıkça ve diyete uyum sağlandığı sürece patlamaz. Balon kelimesinin zihinde canlandırdığı görüntünün aksine, mide balonu yüzeyi ince değildir ve 6-8 ay kadar mide asidine dayanabilecek yapıdadır. Mide balonu patladığında bile genellikle ciddi bir sıkıntı doğurmaz, bağırsaklardan geçerek dışarı atılır. Patladığının anlaşılması için içine doldurulan boyar maddeli sıvı zaten idrarı yeşile boyayacaktır, gerekirse veya istenirse bu renk değişiminin farkedilmesinin ardından balon doktor tarafından aynı takıldığı prosedürle çıkarılabilir.

Mide balonu sonrası zayıflama ihtimali artacaktır. Ancak, zayıflama yine mide balonuna değil kişinin kendisine bağlıdır. “Mide balonum var nasıl olsa kilo almam” diye düşünen herkesin kilo alacağı kuşkusuz bir gerçektir. Çünkü mide genişleyebilen bir organdır ve balon sayesinde hızlı ulaşılan doygunluk ve doluluk hislerine kişi kulak vermezse ve besin alımına devam ederse midesini büyütebilir. Bu da zamanla balonun etkisini yitirmesine sebep olmak demektir. Bu nedenle, mide balonu taktırdıktan sonra mide balonu diyeti için mutlaka bir diyetisyenle görüşmek gerekmektedir.

Mide Balonu Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Mide balonu taktırdıktan sonraki süreçte zayıflamak, tamamen size bağlıdır. Zira; düşük hacimde yüksek kalorili besinler, mideden kolaylıkla geçebilecek sıvı formda kalorili içecekler tüketmeye devam ettiğiniz takdirde mide balonunun bir etkisi olmayacaktır. Aynı zamanda midedeki doluluk hissini dinlemeyip beslenmeye devam etmek de geri dönüşü daha zor olan mide büyümesine yol açıp kilo vermenize engel olur. Bu nedenle, mide balonu takılı olduğu süreç içerisinde düşük miktarlarda ve buna ek olarak da az kalorili besinleri tüketmek daha iyi bir seçenek olacaktır. İşlem sonrası mutlaka uygulanması gereken beslenme planı ise 10 günlük bir sürecçtenen oluşmaktadır. Bu 10 günlük süreçten sonra ise devam diyetleri uygulanmaktadır ve bu hizmetten faydalanmak isteğe bağlıdır. Ancak, balon midenizde bulunduğu sürece uymanız gereken bazı kurallar vardır. Mide balonu sonrası beslenme ile ilgi detaylı bilgi almak için Sıla Saraç’la hemen iletişime geçebilirsiniz.

Size Özel Mide Balonu Diyeti için Sıla Saraç ile İletişime Geçin!

Zayıflamak için çeşitli yolları denemiş ancak başarısız olmuş olabilirsiniz. Midenizle ilgili ülser gibi bir hastalığa sahip değilseniz; mide balonu ile kolayca zayıflayabilirsiniz. Mide balonunu taktırdıktan sonra “tatlı krizlerinizi ve açlık ataklarınızı önleyen, sağlıklı besinleri içeren ama sevdiğiniz gıdalardan mahrum kalmayacağınız sürdürülebilir bir diyet” programı içinse daima yanınızdayız.