Kilo Alma

Kilo Alma Ankara

Ankara kilo alma için beslenme programı; şehrimizde yaşayan ve kilo almak isteyen bireyler tarafından arama motorlarında en çok aratılan içerik haline gelmiştir. Kilo almak için verilen diyet listeleri, ideal kilosunun altında olan bireylerde, dengeli ve sağlıklı bir kalori fazlası oluşturarak kilo alımı sağlar. İdeal kilonun üstünde olmak kadar altında olmak da sağlık açısından risk barındırır. Düşük kilolarda olan zayıf bireyler, hem psikolojik açıdan hem de fiziksel olarak hastalıklara açık olabilmektedir. Kilo alımını engelleyen fiziksel bir faktör bulunmadığında, alanında uzman bir diyetisyen tarafından oluşturulan dengeli ve sağlıklı beslenme programları ile kilo almak mümkündür. Kilo alımı için kalori fazlası oluşturulması gerekir. Ancak bunu yaparken sağlıksız gıdalara yönelmek yerine dengeli ve sağlıklı besinler tercih edilmelidir.

Aynı zamanda zayıf olmasa bile bir miktar ağırlık kazanmak isteyen, spor yapan bireyler de olabilir. Aynı durum bu kişiler için de geçerlidir. Hele ki kas kazanımı hedefleniyorsa sağlıklı beslenme mutlaka önem verilmesi gereken bir konudur.

Yazımızın devamında kilo alımı ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ankara kilo almak için beslenme programı hakkında bizimle iletişime geçebilir ve Diyetisyen Sıla Saraç’tan randevu alabilirsiniz.

Zayıflık Nedir? 

Zayıflık; bireylerde vücut kütlesinin olması gerekenden az olması anlamında gelir. Olması gerekenden zayıf olup olmadığınızı basit bir hesaplamayla öğrenebilirsiniz. Kilonuzu, boyunuzun karesine böldüğünüzde çıkan sonuç, sizin Beden Kitle İndeksiniz (BKİ) ‘dir. BKİ’niz 19’un altında ise zayıf olarak nitelendirilirsiniz. Zayıf olmak, en basit haliyle; besinlerden elde edilen enerji miktarının gün içinde harcanan enerji miktarından düşük olması sonucunda ortaya çıkar. Besinlerden elde edilemeyen günlük enerji açığı, vücudun yağ deposundan karşılanır ve bu nedenle kilo kaybı görülür. Fakat durum her zaman bu kadar basit olmayabilir. Çoğunlukla kilo alamama ve istemsiz kilo kaybetme durumu, altta yatan bir hastalığa veya soruna işaret ediyor olabilir. Bunlar:

 • Hipertiroidi
 • Anoreksiya nevroza veya blumia gibi kilo alma korkusu ile ortaya çıkan yeme bozuklukları
 • Sindirim sistemindeki emilim sorunları
 • Bağırsak parazitleri
 • Psikolojik sorunlar (stres, depresyon)
 • Kanser
 • Bazı ilaçlar
 • Fazla egzersiz veya hareketlilik olabilir.

Özellikle yiyip yiyip kilo alamayan biriyseniz bir diyetisyene başvurmadan önce mutlaka bir hekimle görüşmeli ve kan tahlillerinizi vermeli, sindirim sisteminizi kontrol ettirmelisiniz. Başvuracağınız hekim ise dahiliye veya endokrinoloji biriminden ve sindirim sistemi içinse gastroenteroloji biriminden olmalıdır. Tüm bunların sonucunda herhangi bir hastalık bulunamıyorsa bir diyetisyenle görüşmek fayda sağlayacaktır. Çoğunlukla karşılaştığımız durum aslında çok fazla beslendiğini söyleyen bireylerin dahi yeterince besin alımı yapmıyor olduğu. Bu nedenle bir kalori hesabı yapmak ve ağırlık kazanımı için doğru kaynakları bulmak son derece önemlidir. Düşük hacimde yüksek kalorili besinlerle ağırlık kazanımı sağlanacaktır.

Zayıflığın Zararları Nelerdir?

Zayıflık, bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkide bulunarak hastalıkların gelişmesine neden olabilir. Vücudun enfeksiyonlara karşı direnci düşebilir. Öte yandan kemik erimesi gibi problemler ortaya çıkabilir. Aynı zamanda zayıflık, doğurganlık üzerinde de olumsuz etki ortaya çıkartabilir.

İdeal kilosunun altında olan bireylerde halsizlik, yorgunluk, üşüme, odaklanma problemleri görülebilir. Kadınlarda ise regl dönemlerinde düzensizlik ortaya çıkabilir. Bu nedenle ideal kilosunun altında olan bireylerde, sağlıklı bir beslenme düzenine geçilerek kilo alımı önerilir.

Kilo Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Kilo almaya çalışanlar, kilo vermeye çalışanlara göre daha zorlu bir işin içindedirler demek yanlış olmaz. Bunun sebebi kilo almanın iradeden öte fiziksel sınırları da zorlamasıdır. Düşük hacimli bir mideye doygunluk hissine rağmen besin göndermeye çalışmak epey zorlayıcı olabilir. Bu nedenle, fazla kilo ve obezite problemi kadar, zayıflık ve kilo alamama sorunları bulunan bireyler de uygun beslenme programlarına ihtiyaç duyarlar. Hem düşük hacimde yüksek kalorili besinler içeren, hem sağlıklı, hem de mide kapasitesini bir anda zorlamayacak listeler edinilmelidir. Temel amaç, sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı oluşturarak gerekli miktarda kalorinin alınmasını sağlamaktır. Daha önce de belirttiğimiz gibi, altta yatan hiçbir sorun yoksa kalori fazlası oluştuğunda kilo alımı gerçekleşir. Ancak kalori fazlası oluşturabilmek için sağlıksız besinlerin tercih edilmesi, dengesiz beslenmeye ve sağlıksız bir kilo alımına sebep olur. Zaman zaman başvurulabilecek takviye ürünler veya özellikle spor yapan bireylerde ağırlık kazanımı için düşünülebilecek protein tozları ise diyetisyene danışılmadan asla kullanılmamalıdır.

Kilo alımı için en doğru yöntem vücudun ihtiyaç duyduğu besin gruplarından dengeli bir şekilde ve yeteri kadar tüketmektir. Bunun için alanında uzman bir diyetisyene başvurarak size özel hazırlanan diyet listelerinden yararlanabilirsiniz. Ankara kilo alma ile ilgili tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilir ve Diyetisyen Sıla Saraç’tan randevu alabilirsiniz.

Kilo Almak İçin Beslenme Programı Nasıl Olmalıdır?

Kilo almak isteyen bireylerin, yalnızca yağ oranını artıracak sağlıksız ürünler tüketmek yerine vücudun gerekli olan miktarda yağ ve kas kütlesi kazanmasını sağlamak önemlidir. Bunun için sağlıksız besinler tüketip hareketsiz bir yaşam tarzı benimsemek doğru bir yol değildir. Bunun yerine sağlıklı ve dengeli besinler tüketilmeli, karın yağlanmasından kaçınılmalıdır.

Kilo almak için beslenme programı, kişiye özel olarak hazırlanır. Bu nedenle herkese aynı besinlerin önerilmesi doğru değildir. Sizin için en doğru olan beslenme programı, alanında uzman bir diyetisyen tarafından, yaşınız, boy ve kilonuz, sağlık durumunuz dikkate alınarak oluşturulur. Bu nedenle sağlıklı bir kilo alımı için diyetisyene başvurmak önerilir. Bununla beraber kilo alımını destekleyen bazı yiyecek ve içecek gruplarını tüketmek de bu süreçte takviye edici olabilmektedir.

 • Kahvaltıda tahin ve pekmez gibi hem enerji değerleri yüksek hem de potasyum, magnezyum ve demir mineralleri açısından zengin gıdalar tüketmek
 • Ara öğünlerde süt ve süt ürünleri, kuru meyve ve kuruyemiş tüketimi
 • Ana öğünlerde karbonhidratlar ile proteinlerin bir arada tüketilmesi
 • Ara öğün olarak taze sıkılmış meyve suyu içilmesi
 • Yemeklerden önce veya yemekle beraber su, çorba, içecek, salata gibi yan gıdalar tüketilmemesi
 • Omega 3 desteği almak
 • Beslenme programına geceleri yatmadan 3 saat kadar önce ara öğün eklemek
 • Düzenli spor aktiviteleri yapmak kilo alımına destek olacak beslenme ve yaşam alışkanlığı önerileridir.

Ara öğün kimilerinde iştah kapatıcı etki yaratıp ana öğünlerde besin alımının az olmasına sebebiyet verebilirken, kimilerinde de düşük olan mide kapasitesini en verimli şekilde kullanmayı sağlayabilir. Bunun kararını birlikte vermek en doğru yol olacaktır.

Ankara Kilo Almak İçin Beslenme Programı Fiyatları 2021

Kilo almak isteyen bireyler için en doğru beslenme programları, alanında uzman diyetisyenlerden tarafından oluşturulur. Diyetisyen ücretleri ise birbirinden farklı olabilmektedir. Ankara kilo almak için beslenme programı hakkında tüm sorularınız ve fiyat bilgisi için bizimle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.