Gebelik Şekeri Diyeti Listesi

Gebelik Şekeri Diyeti Listesi Ankara

Ankara gebelik şekeri diyeti listesi; şehrimizde gebelik döneminde ortaya çıkan diyabetten mustarip olan anne adaylarının internette en çok arattığı başlıktır. Gebelik şekeri yani tıbbi adıyla gestasyonel diyabet, hamilelikten önce diyabet hastası olmayan kadınlarda, hamilelik döneminde ortaya çıkan şeker hastalığıdır. Bu, şeker hastalığının ileriki yaşlarda yeniden çıkabileceğinin de bir ön göstergesidir. Hamileliği süresinde bu hastalıkla yeterince ilgilenmeyen, kilo kontrolünü sağlamayan ve beslenmesine dikkat etmeyen anne adaylarında hastalık kalıcı olabilir ve bebeğe de olumsuz etkisi olması çok muhtemel hale gelir. Bebek yüksek doğum ağırlığıyla doğabilir, erken doğum riski artar ve çocukluk çağı obezitesi ve çocukta şeker hastalığı görülme riski yükselir.

Gebelik sürecinde olan birçok kadında rastlanan gebelik şekeri, özel bir beslenme programı gerektirir. Bu beslenme programı ile genetik olarak yatkınlığı olan ve/veya yüksek kilo ile gebeliğe başlamış kadınlarda hastalık önlenebilir, veya hastalık ortaya çıktıktan sonra kontrol altına alınabilir. Gebelik şekeri diyet listesi; anne ve bebek sağlığını dikkate alacak uzman bir diyetisyen tarafından oluşturulmalıdır.

Yazımızın devamında gebelik şekeri diyet listesi ve hamilelikte şekeri olanlar nasıl beslenmeli hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ankara gebelik şekeri diyet listesi için bizimle iletişime geçebilir ve Diyetisyen ve Emzirme Danışmanı Sıla Saraç’tan randevu alabilirsiniz.

Gebelik Şekeri Nedir?

Daha önceden diyabet hastası olmayan kadınlarda, hamilelik sürecinde ortaya çıkan şeker hastalığı, gebelik şekeri olarak adlandırılır. Hastalara ilk defa, gebelik sırasında diyabet tanısı konulur. Hamilelikte diyabet, kandaki glikoz seviyelerinin artması ve yüksek seyretmesi ile ortaya çıkar. Gestasyonel diyabet olarak da bilinen bu hastalığın görülme olasılığı, hamileliğin üçüncü ayından sonra daha fazladır. Özellikle gebeliğin 24. haftasından sonra ortaya çıkan hormonal değişimler ve annenin fazla kilo alması, insülin direncine neden olabilir. Bunun sonucunda ise pankreas tarafından salgılanan insülin hormonu, yetersiz seviyede kalır ve kandaki glikoz seviyeleri yükselmeye başlar. Bu nedenle gestasyonel diyabet tanısı için yapılan şeker yükleme testi 24. haftadan sonra yapılır.

Gebelik Şekeri Tanısı İçin Şeker Yüklemesi Yapılmalı Mıdır? Şeker Yüklemesi Zararlı Mı?

Son zamanlarda anne adayı gebe kadınlardaki en büyük endişelerden biri şeker yüklemesi yani oral glikoz tolerans testi (OGTT) konusu oldu. Şeker yüklemesinin ani kan şekeri artışı sebebiyle bebeğe zarar verdiği ile ilgili görüşler, medya kanallarında çokça konuşuldu. Fakat bu konuşmalar bilimsel temellere dayandırılamadı. Gelin konuyu biraz açıklayalım:

Şeker yükleme testi esnasında verilen şeker miktarı 50 gr’dır. Bu miktar gerçekten de 3 adet baklavada bulunan şekerden daha düşük bir miktardır. Benzer şekilde, 1 büyük bardak (300 ml) portakal suyunda da aynı miktarda şeker bulunmaktadır. Bir pazar kahvaltısında hiç bu kadar portakal suyu içtiğiniz olmadı mı?

Gebelik şekeri hastalığına sahip olup da tanıyı almamış, bu nedenle hastalığın farkında olmayan kadınlar, bu miktardaki şekeri vücuduna sürekli olarak alabilirler ve bu göze alınamayacak kadar büyük bir risktir. Fakat bu yüklemeyi bir kez yaptıktan sonra kadının beslenmesini değiştirmek ve diyabeti kontrol altına almak çok daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Bu nedenle şeker yüklemesinden hiç korkmamak gerekir.

Peki, başka hiç yolu yok mu? Kan şekerinin yüksek seyrettiğini öğrenmenin daha uğraştırıcı bir yolu daha var. Fakat bu her kesimden insan için uygun, uygulanabilir ve anlaşılabilir bir yöntem olarak karşımıza çıkmıyor. Parmaktan kan şekeri ölçüm cihazları, şeker hastalığına sahip bireylerin kendi açlık ve tokluk şekerlerini ölçmeleri için temin edilen bir cihaz türü. Aynı cihazı temin edebilir, bu cihaz ile kendi kan şekeri takibinizi yapabilir, sonuçları hekiminizle paylaşabilir ve destek alabilirsiniz. Bu hem maliyeti daha yüksek, hem uğraştırıcı, hem de takibi zor bir yöntemdir. Tabii ki karar sizin.

Gebelik Şekeri Neden Olur?

Gebelikte görülen şeker hastalığı, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gittikçe daha sık karşılaşılan bir rahatsızlık haline gelmiştir. Özellikle fazla kilo ve obezite, bu artışta önemli bir role sahiptir. Aynı zamanda genetik alt yapınızda şeker hastalığı varsa, yani birinci ve ikinci kuşak ebeveynlerinizden birinde, hala, teyze, dayı veya amcanızda diyabet varsa; sizde gestasyonel diyabet görülme riski, bu hastalıktan musdarip bir aile bireyine sahip olmayan kişilere göre daha yüksektir. Sağlıksız besleniyorsanız ve kilonuz olması gereken aralığın üzerindeyse, bu genetik alt yapının gebelikte ortaya çıkma ihtimalini artırırsınız.

Ani düşükler, yüksek tansiyon, göz ve böbrek hastalıkları gibi diğer hastalıklara da neden olabilen gebelik şekeri, hem anne hem de bebek için risk oluşturmaktadır. Bu nedenle gebelik şekerinin önüne geçilebilmesi için gebelik sürecinde sağlıklı ve dengeli beslenme, hayati bir öneme sahiptir.

Gebelik Şekeri Diyet Listesi Nasıl Olmalıdır?

Gebelik şekeri olan hastalarda, yeterli miktarda enerji alımı sağlanmalı ancak basit karbonhidrat kaynakları kısıtlanmalıdır. Fazla kilosu olan gebelerde kilo kontrolü için kalori alımı dengelenmelidir. Paketli gıdalar ve hazır ürünlerin, şekerli besinlerin ve içeceklerin öyküsü iyice alınmalı, bu besinler diyette kısıtlanmalı, etiket okuma eğitimi gebeye muhakkak verilmelidir.

Gestasyonel diyabette çoğunlukla günlük kalori ihtiyacının ana ve ara öğünlere bölünerek alınması gerekir. Gıda tüketimi, 2,5-3 saat aralıklarla yapılmalıdır. Ara öğünler, ihmal edilmemeli ve atlanmamalıdır. Bunun nedeni ani kan şekeri düşüşleri ve yükselmeleri ile karşılaşmanın önlenmek istenmesidir. Gebelik sürecinde, sabahları glikoz toleransı azaldığı için kahvaltıda karbonhidrat alımı önerilir. Ancak karbonhidrat alımı basit şeker içeren reçel, bal, pekmez, tatlılar ve hamur işleri gibi gıdalardan değil; tam buğday ekmek, yulaf gibi lif miktarı yüksek, kompleks karbonhidratlardan sağlanmalıdır. Ayrıca bu süreçte demir, folik asit, kalsiyum, çinko, iyot, selenyum gibi mineraller de yeterli miktarda alınmalıdır. Bu mineraller metabolik faaliyetlerin düzenle çalışmasında rol oynarlar.

Uzman bir diyetisyen tarafından sizin için en doğru şekilde hazırlanmış diyet listesine uygun hareket etmeniz yararlı olacaktır. Gebelik şekeri olan her hasta için ayrı ayrı ve kişiye özel hazırlanmış diyet listeleri, anne ve bebek sağlığının korunmasında büyük önem taşır. Ankara gebelik şekeri diyet listesi için bizimle iletişime geçebilir ve Diyetisyen Sıla Saraç’tan randevu alabilirsiniz.

Gebelik Şekeri Olanlar İçin Beslenme Önerileri Nelerdir?

Gebelik şekeri olan hastalarda, kan şekeri seviyelerinin kontrol altında tutulması için bazı gıdaları tercih etmek, bazılarını ise tüketmekten kaçınmak gerekir. Özellikle öğünlerinize ekleyeceğiniz lifli gıdalar, bu süreçte size yardımcı olacaktır. Tam buğday veya çavdar ekmeği ve bunların unu ile hazırlanmış gıdalar, bulgur, yeşil yapraklı sebzeler ve porsiyon kontrolüne dikkat ederek tüketilecek olan meyveler, kurubaklagiller ve yulaf gibi besinler; bu dönemde tercih edilmesi gereken gıdalardır. Lifli gıdalar besinlerin bağırsaklardaki emilimini yavaşlatır. Bu sayede kan şekerinin düzenlenmesine katkı sağlarlar.

Gebelik şekeri olan hastalar, doymuş yağlı ve kızartma yöntemi ile pişirilmiş yiyeceklerin tüketiminden de kaçınmalıdır. Bu besinler de kan şekerini yükseltici etkiye sahiptir.

Basit şeker içeren gıdalar ise tamamen kesilmelidir. Kola ve benzeri içecekler, çikolata, kek, tatlı, pasta gibi gıdalar tüketilmemelidir. Ayrıca nişasta yönünden zengin gıdalar da vücutta şekere dönüştüğü için uzak durulması gereken gruba dahildir. Patates, havuç, pirinç, mısır, makarna, bu gruba dahil olan gıdalardandır. Bu gıdalar, gebelik şekeri olan hastalarda, az miktarda ve nadiren tüketilmelidir. Meyveler ise lif yönünden zengin olsalar da basit şeker içerikleri sebebiyle porsiyon kontrolünün muhakkak sağlanması gereken besinlerdendir.

Öğünlerinizde, karbonhidratlarla beraber protein ve hatta yağ tüketimi de çok önemlidir. Bu şekilde bir beslenme alışkanlığını oturtmak, tek başına karbonhidrat tüketmenize göre kan şekerinizin daha kontrollü yükselmesini sağlayacaktır. Örneğin; ana öğünlerde tam buğday ekmeği ile beraber yiyeceğiniz yoğurt veya peynir, her üç gruptan da gıda alınmasını sağlar. Aynı şekilde sadece meyve tüketilen bir ara öğün, kan şekeri dengenizi olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle meyvelerin yanında mutlaka süt, kefir, yoğurt, ayran, peynir ve kuruyemişler gibi bir protein ve yağ kaynağının olmasına dikkat edilmelidir. Öğünlerde besin grupları açısından dengeli beslenmeye dikkat edilmesi, süreci rahat geçirmeniz için önemlidir.

Ankara Gebelik Şekeri Diyet Listesi Fiyatları

Gebelik şekeri olan hastaların kendilerine özel olarak hazırlanan beslenme programları için alanında uzman bir diyetisyene başvurmaları gerekir. Diyetisyen ücretleri, birçok etmene bağlı olarak değişebilmektedir. Ankara gebelik şekeri diyet listesi fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.