Emzirirken Nasıl Beslenmeli

Emzirirken Nasıl Beslenmeli

Anne olmak, dünyanın en güzel hediyesi iken bir bebeği emzirmenin hissettirdiği duygu tarif edilemez bir şeydir. Bebeğin büyümesindeki en önemli rol olan anne sütü, salgılanmaya gebelikten itibaren belirli süreçlerden geçerek başlamakta ve doğum eyleminden sonra da bebeğin emmesi devam ettiği sürece devam etmektedir. Anne sütü miktarı beslenmeden kolay kolay etkilenmese de, örüntüsü etkilenmektedir. Kuşkusuz bir bebeğin hem fiziksel hem zihinsel gelişimi için en değerli olan besin, anne sütüdür. Bu nedenle, annenin sütünün içerik örüntüsünün kaliteli olması için annenin de sağlıklı ve dengeli bir diyet ile beslenmesi gerekmektedir. Bu harika sürecin en olumlu şekilde devam edebilmesi için emziren annenin beslenmesi en iyi şekilde planlanmalıdır.  Ankara’da diyetisyen olarak görev yapan Diyetisyen Sıla Saraç da emziren anne beslenmesi konusunda annelere diyet desteği sağlamakta ve doğum sonrası kilo verme süreçlerini kontrol altında tutmaktadır. Aynı zamanda Sıla Saraç Ankara’da emzirme danışmanı olarak da hizmet vermektedir. Ankara’da emzirme sorunları konusunda en iyi desteği alabileceğiniz kişi yine kendisidir.

Diyetisyen ve Emzirme Danışmanı Sıla Saraç: “Emziren Annelerin de Emen Bebeklerin de Beslenmesine Dikkat Edilmeli”

Anne sütü, bir bebeğin doğumundan itibaren ilk 6 ay alması gereken tek besindir. Kolaylıkla sindirilen ve enfeksiyonlara karşı ciddi koruma sağlayan anne sütü, bebeğin koruyucu kalkanı olarak bilinmektedir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan tüm açıklamalarda da ilk 6 ay anne sütü almanın önemi çeşitli gerekçelerle kanıtlanmıştır. 9. aya kadar da ana öğünlerde verilmesi önerilen anne sütü, bebeğin hem fizyolojik hem de mental gelişimi için son derece önemlidir.

Meme başının uyarılması sonucunda üretilen anne sütü, bebek için en iyi besin kaynağıdır. Ancak, doğum yapan birçok kadın emzirme aşamasında bazı süt problemleriyle karşı karşıya gelebiliyor. Sütün gelmemesi, az gelmesi ya da bebeği yanlış konumlamaya bağlı oluşan meme ucu yaraları gibi çeşitli problemlerle karşı karşıya gelen anneler, emzirmekten vazgeçip ne yazık ki mamaya yöneliyorlar. Bu durum son derece yanlış olup mutlaka emzirmenin devamını sağlamak gereklidir. Mutlaka yapılan bir hata vardır ve çözümü için bir emzirme danışmanı ile görüşmek kesinlikle bebek ve annenin yararına olacaktır. Hem emzirmeyle ilgili sorunların çözülmesi, hem de doğru beslenme desteğinin sağlanabilmesi adına, hamilelik döneminde de doğumdan sonra da annelerin iki konuda da uzman olan Emzirme Danışmanı ve Diyetisyen Sıla Saraç’ın kontrolünde olması son derece faydalı olacaktır.

Emzirirken Beslenme Nasıl Planlanır?

Emzirme döneminde annenin doğru beslenmesi çok önemlidir. Yapılan hatalardan biri “emziriyorum” algısı ile yasak tanımamak ve gebelik kilolarının üzerine eklemek, diğeri ise lohusalıkta artan beden imajı tahammülsüzlüğü ile çok kısıtlı bir diyete yönelip sütü olumsuz etkilemektir. İki durum da anne ve bebek için sağlıklı olmayacaktır. Daha önce de belirtildiği gibi, anne sütü fazla yağlı ve şekerli beslenme ile artmayacağı gibi, aksine besleyici değeri olmayan ve hatta zararlı bu besinleri tüketmek sütün bileşimini olumsuz etkileyecektir. Aşerme vb. durumlar bahane olarak kullanılmamalıdır. Aynı şekilde çok kısıtlı bir diyet de annenin yeterli beslenememesine, kas kaybetmesine ve yine sütün bileşiminin olumsuz etkilenmesine sebebiyet verecektir. Bu nedenle hem gebelikte hem lohusalık döneminde annenin dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi, ağırlık yönetimini sağlıklı yollardan sağlayabilmesi için bu konuda uzman bir diyetisyenden destek alabilmesi çok kıymetlidir. Emzirirken bir anne adayının ne yemesi ya da ne yememesi gerektiği ancak diyetisyenler tarafından önerilmelidir. Bu nedenle, hamilelik öncesi eski kiloya dönmek ve doğumdan sonra kilo almamak adına kuşkusuz diyetisyenden diyet listesi almalı ve uygulanmalıdır. Bu anlamda Diyetisyen ve Emzirme Danışmanı Sıla Saraç tam da aranılan uzmandır. Hamileliğinde fazla kilo alan anne adaylarının tekrar eski kilosuna inmesini sağlamak için de emzirirken süt bileşiminin doğru olabilmesi için de özel bir diyet planı hazırlanabilir. Buna ek olarak da yine annenin mevcut sağlık problemleri gözetilir ve bu programa yönelik bir beslenme programı hazırlanabilir. Diyetisyenden bir beslenme programı almak, yaşanacak birçok problemin önüne geçmeyi sağlar.

Diyetisyen Sıla Saraç’a Göre Emzirirken Nasıl Beslenmeli?

Annenin emzirebilmesi için yeterli süt üretimi gereklidir. Fakat bu birden fazla etmene bağlıdır. Bebeği sık emzirmek, annenin rahat olması, ev içinde stresli ortam olmaması, annenin kendine güvenmesi, emzik ve biberon kullanılmaması ve aile içi desteğin sağlanmış olması çok önemlidir. Anne sütünü artıran besinler elbette ki var, fakat en önemlisi annenin bebek her istediğinde emzirmesi, bol su tüketmesi ve kendini iyi hissetmesidir. Emzirme mucizesi ve beslenme döngüsünün sağlanması için diyetisyenler ve emzirme danışmanları hizmet vermekte ve bu süreci en iyi şekilde yürütmeye destek olmaktadırlar.

Emziren bir annenin beslenmesinde aşağıdaki kıstaslar göz önünde bulundurulmalıdır. Zira, emziren annelerin genel olarak mineral ve vitaminlerce zengin beslenmesi süt üretimini tetikleyecektir.

  • Emziren bir annede vitamin düzeyleri kontrol edilmeli ve eksikliği varsa mutlaka takviye edilmelidir.
  • Emzirmek yüksek miktarda kalori harcatır. Bu nedenle aslında sağlıklı ve dengeli bir diyet uygulayan bir emzikli kadının kilo vermesi çok daha kolaydır.
  • İyot eksikliğini engellemek adına iyotlu tuz kullanımı annelere önerilmelidir.
  • Demir eksikliği anemisini engellemek ve kansızlıkla karşılaşmamak içinde demir alımına dikkat edilmeli, her gün yumurta ve et tüketimi sağlanmalıdır.
  • Pekmez vb. gibi besinlerin enerji sağladığı doğrudur ancak annenin insülin direnci var ise bu besin grubunu tüketmesi, anne açısından birçok soruna neden olabilir. Bu nedenle, mevcut sağlık sorunları gözetilerek besin tüketimi bilinci oluşturulmalıdır.
  • Anne sütünü artırıcı ürün içeriği mutlaka bir diyetisyene danışılmalı, anneler için üretildiyse zararlı değildir veya işe yarar gözüyle bakılmamalı, bunların birer ticari ürün olduğu unutulmamalıdır.
  • Aktardan otlar ve doğal olduğu inancıyla sertifikasız, damgasız yumurta, et ve süt ürünleri kesinlikle alınmamalıdır.

Hamilelikte ve Doğum Sonrasında Zayıflama, Kilo Alma ve Kilo Koruma Talepleriniz İçin Diyetisyen Sıla Saraç Sizi Bekliyor!

Ankara’nın en iyi diyetisyeni olarak adlandırılan Sıla Saraç’tan hamilelik ya da doğum sonrasında zayıflama, kilo alma ve koruma desteği alabilir ve bu süreçleri oldukça iyi bir şekilde geçirebilirsiniz. Siz de diyetisyen yardımı almak istiyorsanız Sıla Saraç’a ulaşabilir ve size özel keyifli bir beslenme programını elde edebilirsiniz.