Diyetisyen Ankara

Diyetisyen Ankara

Diyetisyen Ankara, kilo alıp-verme başta olmak üzere sağlıklı beslenilmesi gereken her durumda diyetisyen veya beslenme uzmanları bize öncülük etmektedir. Kaliteli bir yaşam sürebilmek ve hastalıkları engellemek adına bu süreçte diyetisyenlerden destek alabiliriz. Hayatın koşuşturmasında kimi zaman sağlıksız beslenebilir ve vücut direncimizi eskisi kadar hissedemeyebiliriz. Fakat, diyetisyenler ile birlikte çıkacağımız “doğru ve kaliteli beslenme” serüveninde vücudumuzu ve kendimizi yormadan hedefe ulaşmamız çok kolay. Ankara’da diyetisyen olarak sizlere hizmet veren Diyetisyen Sıla Saraç da kilo kontrolü ve gebelik-emzirme döneminde beslenme başta olmak üzere çeşitli amaçlar için size özel beslenme programları hazırlamakta ve sizinle birlikte “hedefe” büyük bir azimle gitmektedir.

Diyetisyen Kimdir?

Kilo kontrolü sağlamada, ameliyatlar öncesi/sonrasında, hastalık gibi süreçlerde ve hamilelik- emziklilik gibi özel durumlarda kişinin doğru beslenmesini sağlamak için diyetisyenler görev yaparlar. Danışanın sağlığını göz önünde bulundurarak beslenme programı hazırlayan diyetisyenler, sadece kilo alıp- verme değil kilo koruma içinde danışanlarına destek olurlar.

Kamu ve özel kuruluşlarda “diyetetik hizmeti” veren diyetisyenler, kişilerin ihtiyacına göre “en iyi beslenme programını” hazırlayan kişilerdir. Ayrıca; beslenme bozuklukları konusunda da hastalarına danışmanlık veren ve koçluk yapan diyetisyenler, sağlıklı yaşam biçimi hakkında da insanları devamlı bildiren kişilerdir. Gerektiği durumlarda da cerrahi tedavi yöntemlerine uygun olacak diyet listeleri hazırlayabilen diyetisyenler, bebeklik döneminden yaşlılık dönemine kadar her zaman bizlere fayda sağlarlar.

Diyetisyen Ankara Randevusunda Ne Yapılır?

Hayatın herhangi bir döneminde “doğru veya kaliteli beslenmeye” ihtiyaç duyulduğu andan itibaren diyetisyene gitmek gerekebilir. Ancak, daha önce diyetisyene hiç gitmemiş kişiler diyetisyen randevusunda neler olduğunu ya da neler yapılacağı hakkında bilgi sahibi olmadıkları için endişeye kapılabilirler. Bu nedenle, bir diyetisyen randevusunda neler olabileceğini sizler için açıklamak ve sizleri diyetisyene gitmeye teşvik etmek için bu bölümü hazırladık.

Diyetisyene hangi amaçla gidecekseniz gidin, Sıla Saraç’ın danışmanlık merkezinde sizi yargılamadan sizin sorununuzu çözmeye odaklı bir ekip bulacağınıza emin olabilirsiniz. Diyetisyeniniz, ilk olarak sizin yaşam alışkanlıklarınızı ve diyetten taleplerinizi dinler ve notlarını alır. Ağırlık kazanamayışınızın/kaybedemeyişinizin veya sağlığınızı iyileştiremeyişinizin nedenlerini sizi dinleyerek ve sorular sorarak çözmenizi sağlar ve tıbbi anlamda da bunları tahlil vb. gibi tetkikler ile doğrulamaya çalışır. Buna ek olarak, beslenme bozukluklarınızın olup olmadığının da gözlemini yapan diyetisyeniniz sizden 3 gün boyunca neler yediğinizi not almanızı da isteyebilir. Böylece, sizin beslenme alışkanlığınızdan yemek saatlerinize kadar tüm bilgileri edinmiş olur ki bu süreçten sonra değiştirilmesi gereken her şeyi kolayca planlar.

Diyetisyen randevusunda diyetisyeniniz sizi psikolojik açıdan da değerlendirir ve gerekli görürse psikoloğa da yönlendirebilir. Zira, kilo alma ya da verme gibi konularda “tıbbi anlamda bir gerekçe gösterilemiyorsa” bu durum psikoloji ile ilgili olabilmektedir. Psikolog ve diyetisyen eşliğinde kilo alma ya da verme sorunlarınız kolayca çözümlenebilir.

Diyetisyeninizin sizin beslenme alışkanlıklarınızı, psikolojinizi ve bedeninizi inceledikten sonra yapacağı tek şey tahlil vücut analizi vb. markerları değerlendirmek olacaktır. Vitamin-mineral eksiklikleriniz gibi sorunlarınızı tespit edecek ve diyetinizde bu eksiklikleri gidermeye çalışacaktır. Tüm bu süreç tamamlandığında ise beden kitle endeksinizi, vücut yağ-kas oranınızı, iç yağlanma durumunuzu göz önünde bulundurarak size özel bir beslenme programı hazırlayacaktır. Bu vücut analizini vermeden önce genel olarak üç saat kadar açlık, 1 gün öncesinden kafein almamak, gelmeden önce sauna, hamam gibi yerlere girmemiş olmak ve spor yapmamış olmak sonucunuzun doğru çıkması için gereklidir. Ayrıca, kullandığınız ilaç ya da diğer ürünler hakkında da diyetisyene mutlaka bilgi vermeyi ihmal etmeyin.

Beslenme danışmanı yani diyetisyenle yapılan ilk görüşmeden sonra haftada 1 ya da 15 günde 1 tekrar görüşülür ve tekrar değerlendirme yapılır.

Diyetisyen Ankara Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ankara diyetisyen denilince akla gelen Diyetisyen Sıla Saraç, iyi bir diyetisyenin nasıl özellikte olması gerektiğini sizler için aşağıda paylaşmaktadır. Siz de Ankara’da diyetisyen arıyor ve diyetisyeninizi nasıl seçeceğiniz konusunda endişeye sahipseniz, aşağıdaki kriterleri kendinize rehber edinebilirsiniz.

Not: Diyetisyenlerin görev ve yetkileri elbette kamu kurumu ya da özel kuruma göre değişiklik gösterecektir. Bunun haricinde, diyetisyen seçerken olmazsa olmaz kriterleri aşağıda sizler için listeledik.

 • Diyetisyen seçerken mutlaka karşınızdaki kişinin 4 yıllık Beslenme ve Diyetetik Bölümünden mezun olduğuna emin olun. Herhangi bir yerden beslenme sertifikası almış kişilere itibar etmeyiniz.
 • Bu konuda karar verirken belki de en dikkat etmeniz gereken konu diyetisyenin etik çalışıyor olmasıdır. Sizi hedefinize götürürken sağlık açısından uygun olmayan önerilerde bulunan, moda olan ürün/çayları pazarlayan, detoks yaptıracağını toksin attıracağını iddia eden, gerçek dışı vaatler veren ve mucizelerden bahseden sözde diyetisyen/doktorlardan lütfen ne kadar ünlü/popüler olurlarsa olsunlar uzak durun.
 • Diyetisyenin size özel beslenme programı hazırlayacağından emin olun. Herkese aynı diyet listesini veren –sosyal medya hesabından bile olsa- beslenme uzmanlarına paranızı kaptırmayın.
 • Sizi iyi dinleyen ve daima ilgili olan diyetisyenler ile çalışmanız sizi başarıya götürecektir. Bu nedenle, size güven veren ve rahatça iletişime geçebileceğiniz diyetisyenlerle çalışın.
 • Yemek listelerini, besin analizleri yaparak, besinleri her yönüyle değerlendirerek hazırlayan diyetisyenleri tercih edin.
 • Sizin sahip olduğunuz yanlış beslenme alışkanlıklarınızı düzeltirken yaşam standartlarınızı hiçe sayıp hayatınıza adapte edemeyeceğiniz katı bir beslenme planı uygulamayan, siz kaçamak yaptığınızda veya o hafta beklenilen sonucu alamadığınızda azarlamayan, küsmeyen yani profesyonel çalışabilen bir diyetisyen tercih edin.
 • Sizin randevularınızı takip eden ve aksattığınız randevular için sizi arayan bir diyetisyen ekibi ile çalışmaya özen gösterin.
 • Sizin sağlık koşullarınızı derinlemesine sorgulayan, önemseyen ve buna göre bir beslenme programı hazırlayacak diyetisyenlerle çalışın.

Diyetisyenler Hangi Hastalıklarda Danışmanlık Yaparlar?

Kilo alıp verme haricinde diyetisyenlere, belirli hastalıklarımızın olduğunu öğrendiğimizde veya hamilelik gibi özel dönemlerde de ihtiyacımız olur. Hastalığın kolay atlatılabilmesi ya da yaşam standartlarının iyileştirilmesi adına diyetisyenler, bizimle ilgili her durumu göz önünde bulundurarak diyet programları hazırlarlar.

 • Estetik Operasyonları Sonrası Beslenme Danışmanlığı
 • Obezite Operasyonları Sonrası Beslenme Danışmanlığı
 • Obezitede Beslenme Danışmanlığı
 • Yeme Bozukluklarında Beslenme Danışmanlığı
 • Diyabet Hastalarına Beslenme Danışmanlığı
 • Menapoz döneminde Beslenme Danışmanlığı
 • Sindirim Sistemi Hastalıklarında Beslenme Danışmanlığı
 • Metabolik Sendromlarda Beslenme Danışmanlığı
 • Kalp- Damar & Hipertansiyon Gibi Hastalıklarda Beslenme Danışmanlığı
 • Karaciğer-Böbrek Hastalıklarına Yönelik Beslenme Danışmanlığı

Ankara Diyetisyen | Diyetisyen Sıla Saraç’la Sağlıklı Bir Yaşama Merhaba Deyin!

Hayatın hemen hemen her bir döneminde mutlaka “beslenme sorunları” yaşar ve beslenme stilimizi değiştirmek durumunda kalabiliriz. Ameliyatlar, hastalıklar ve metabolizma değişiklikleri gibi birçok sebepten ötürü değiştirmek zorunda olduğumuz beslenme düzenimiz içinse diyetisyenlere ihtiyaç duyarız. Ankara’da beslenme uzmanı olarak görev yapan Diyetisyen Sıla Saraç da sizin için en iyi beslenme programını hazırlayacak ve sizinle “en iyi şekilde” ilgilenecektir. Şimdi Sıla Saraç’a ulaşarak hayatınıza yepyeni bir sayfa açabilir ve sağlıklı bir yaşamın kapısını aralayabilirsiniz!