Çocuklarda Kilo Verme

Çocuklarda Kilo Verme – Çocuklar İçin Diyet Ankara

Ankara çocuklar için diyet listesi; şehrimizde diyetisyen arayan ebeveynlerin internette en çok arattığı başlıklardan biri haline gelmiştir. Çocuklarda kilo verme, alanında uzman bir diyetisyen tarafından çocuğunuzun yaşı, boyu ve kilosu dikkate alınarak hazırlanan bir beslenme programı ile mümkündür. Erken yaşta edinilen sağlıklı beslenme alışkanlığı, hem çocuklukta hem de yetişkinlikte hastalıklara karşı dirençli olabilmeyi sağlar. Bunun yanı sıra dengeli ve sağlıklı yeme alışkanlığı edinilmesiyle çocuğunuzun gelişimi de daha iyi ilerler. Dengeli beslenme için tüketilmesi gerekenler, deneyimli bir diyetisyen tarafından çocuğunuza özel olarak hazırlanan programlarla belirlenir. Çocuklar için diyet listeleri, günlük enerji ihtiyacı ve alınması gereken vitamin, mineral gibi kaynaklara da dikkat edilerek hazırlanmalıdır.

Yazımızın devamında çocuklarda kilo verme hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. Çocuklar için diyet listeleri ile ilgili olarak bizimle iletişime geçebilir ve Diyetisyen Sıla Saraç’tan randevu alabilirsiniz.

Çocuklarda Kilo Verme Nasıl Olmalıdır?

Çocukluk döneminde kilo kontrolü ve dengeli beslenme, sağlıklı bir gelişim için oldukça önemlidir. Bu yaşta edinilecek doğru beslenme alışkanlıkları, ilerleyen yıllarda karşılaşılma ihtimali bulunan hastalıklara karşı da direnç sağlar, hastalıkların önlenmesine yardımcı olur ve aileden gelen, genetik alt yapıda bulunan şeker hastalığı gibi bir hastalık varsa erken yaşta çıkmasına engel olur. Çocuğunuzun erken yaşta sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı edinmesi, tüm sağlık düzeni ve hayatı üzerinde olumlu etkileri olacak bir seçimdir. Bu nedenle özellikle kilolu çocuklarda doğru beslenmenin neleri içermesi gerektiğinin öğretilmesi oldukça önemlidir.

Çocuklar, yaşları itibariyle şekerli gıdalara ve tatlı, çikolata, bisküvi gibi atıştırmalıklara düşkün olabilmektedir. Bu durum ise aşırı kilo ve dengesiz bir beslenme düzenini beraberinde getirebilir. Sağlıklı öğünler yerine ambalajlı gıdalar ve atıştırmalıklar tercih edilmesi, çocuğunuzun gelişimi üzerinde de olumsuz etkiler bırakır. Aşırı kilolu çocuklarda, ilerleyen yıllarda da fazla kilo ve obezite görülebilir. Bu durum birçok hastalığı da beraberinde getirme riski taşır. Bu nedenle fazla kilolu çocuklarda kilo verme, dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Son dönemlerde yetişkinlere ait olduğu bilinen hastalıklar çocuklarda da epey sık ortaya çıkmaya başladı. Çocuklukta şeker hastalığı, insülin direnci; yine çocuklukta kolesterol yüksekliği, trigliserit yüksekliği artık çok sık karşımıza çıkmakta. Bunun başlıca sebebi ise ne yazık ki çocuklarda sağlıksız beslenme durumunun iyice yaygın hale gelmiş olması. Paketli ve hazır gıdaları çocuklarımızdan uzak tutamıyor olmamız, tüm bu hastalıkların erken yaşta ortaya çıkmasına sebep oluyor. Fakat ne yazık ki hala “boya gider” gibi düşünceler ile konuya yeterli önem verilmiyor. Halbuki çocukluk çağındaki obezitede tehlike sanıldığından çok daha büyük. Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki çocuk yaşta şişman olan bireyler, ilerleyen yaşlarda diğer kilolu bireylere göre çok daha zor kilo kaybediyor ve obeziteye çok daha açık oluyor.

Fazla kilosu bulunan çocuklarda uygulanan çocuklar için diyetler, yaş grubunun özel ihtiyaçları dikkate alınarak hazırlanmalıdır. Bu nedenle bu diyet listesi ve beslenme programlarının, mutlaka alanında uzman bir diyetisyen tarafından oluşturulması gerekir. Ankara çocuklarda kilo verme ile ilgili tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilir ve Diyetisyen Sıla Saraç’tan randevu alabilirsiniz.

Çocuklarda Kilo Verme İçin Neler Yapılması Gerekir?

Fazla kilolu bir çocuğunuz varsa ilk yapmanız gereken, çocuğunuzun ideal kilosunu öğrenmektir. Çocuk doktorunuz ve alanında uzman bir diyetisyen, bu konuda size yol gösterici olacaktır. Çocuğunuzun ideal kilosunu öğrendikten sonra yaşı, boyu ve mevcut kilosu dikkate alınarak ona en uygun beslenme programı oluşturulabilir.

Bu noktada önemli olan bir diğer faktör de çocuğunuzda fazla kiloya yol açan nedenlerin tespit edilmesidir. Fazla kilo, aşırı gıda tüketimi ve hareketsizlik gibi nedenlerle ortaya çıkabileceği gibi belirli hastalıklar sonucunda da gelişebilir. Bu nedenle hekiminizin ve diyetisyeninizin gerekli gördüğü test ve tetkikler, fazla kiloya neden olan bir hastalık varsa tespit edebilmek adına uygulanmalıdır.

Çocuklar için diyet, aileler tarafından tek başına verilen bir karar olmamalıdır. Gelişim dönemindeki bir çocuğun gerekli olan besinleri alabilmesi için katı diyetler uygun olmayacaktır. Bu nedenle çocuklarda diyet uygulanıp uygulanmayacağı, bir hekim ve diyetisyenle görüşerek kararlaştırılmalıdır.

Diyetisyen Sıla Saraç, çocuk danışanlarının beslenmesini düzenlerken çocukların sıkılmayacağı, kendini kısıtlanmış hissetmeyeceği, yasaklarla dolu olmayan bir plan çıkarır. Zaman zaman bir diyet listesi vermediği bile olur. Konuşmak, sohbet etmek, çocuğu ikna edebilmek, sağlıklı beslenmeyi öğretebilmek birincil önceliğidir. Bir yandan beslenme eğitimi verirken bir yandan da ağırlık kontrolünü sağlar. Çocuğun ailesi ile görüşerek tüm ailenin beslenme alışkanlıklarını ortaya çıkarıp gerekli müdahalelerde bulunur.

Çocuklar İçin Diyet Nasıl Yapılır?

Alanında uzman bir sağlık profesyonelinin kararı ile çocuğunuzun diyete başlaması gerektiğinde ona sağlıklı beslenme alışkanlıkları edindirmek, ilk başta kolay olmayabilir. Bunun için uygulayabileceğiniz küçük ama etkileyici adımlar bulunur. Bu adımlardan ilki, yalnızca çocuğunuzun değil tüm ailenin beslenme alışkanlıklarını sağlıklı alternatiflerle değiştirmesidir. Bu sayede çocuğunuz sizi rol model alarak yeni beslenme düzenine çok daha kolay adapte olabilir. Ayrıca evde sağlıksız alternatiflerin bulundurulmaması bu yiyeceklerin çocuğunuzun aklına gelme ihtimalini de azaltacaktır.

Çocuğunuzla birlikte sağlıklı bir beslenme düzeni oluştururken adım adım ilerlemeniz yararlı olacaktır. Tüm beslenme düzeninin tek bir seferde değiştirilmesi yerine, sürece yayılmış birtakım değişiklikler yapabilirsiniz. Bu değişikliklerden bazıları;

  • Kahvaltı öğününün atlanmaması, mutlaka doyurucu bir kahvaltı ile güne başlanması
  • Öğünlerde beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeğe yer verilmesi
  • Pirinç yerine bulgur kullanılması
  • Şekerli ve çikolatalı atıştırmalıkların yerine kuru meyve ve kuruyemişlerle sağlıklı atıştırmalıklar hazırlanması
  • Porsiyonların adım adım küçültülmesi olarak sıralanabilir.

Ankara Çocuklar İçin Diyet Fiyatları 2021

Çocuklarının kilo vermesini isteyen aileler, mutlaka alanında uzman bir diyetisyene başvurmalıdır. Kendi başına uygulanacak bir diyet, çocuğun gelişimi için zararlı olabilir. Yetişkinler için tehlikeli olmayan zayıflama kürleri, suya katılan basit bitki ve baharatlar bile çocuklar için tehlike oluşturabilir; ve bunu ancak bir uzman bilecektir. Bu nedenle çocukları için diyet programı oluşturmayı amaçlayan ailelerin mutlaka çocuklar ile ilgilenen, deneyimli, konusunda uzman bir diyetisyene başvurması önerilir. Ankara çocuklar için diyet fiyatları ve çocuklarda kilo verme ile ilgili tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.