Çankaya Diyetisyen

Çankaya Diyetisyen

Çankaya diyetisyen; Ankara’da ikamet eden ve diyetisyen arayışında olan bireylerin internette arama yaparken en çok kullandığı başlıkların başında gelmekte. Biz de bu konuda bir yazı hazırlayalım istedik.

Ankara’da ve Çankaya’da diyetisyen bulmak, en iyi diyetisyeni aramak artık eskisi kadar kolay olmamaya başladı. İnternet ve sosyal medya kanalları diyetisyenlerle dolu olmasına rağmen kimin alanında gerçekten yetkin olduğunu anlamak için neler gözetilmeli bilinmiyor. Gelin, diyetisyen arayışı içerisindeyken nelere dikkat etmek lazım, size en başından konuyu anlatmaya çalışalım. Diyetisyen; üniversitelerin ‘Beslenme ve Diyetetik’ bölümünden mezun olmuş, beslenme alanında danışmanlık hizmeti veren sağlık personellerine verilen unvandır. Üniversitelerin beslenme ve diyetetik programında eğitimlerini tamamlayan kişiler, diyetisyen unvanını kazanırlar. Bu, herhangi bir sertifika programı ile edinilecek bir unvan değildir. Her yaş grubundan danışanlara sağlıklı beslenme ile ilgili hizmet sağlayan diyetisyenler; hastanelerde, kliniklerde, tıp merkezlerinde ve özel muayenehanelerinde çalışabilirler. Kilo verme, kilo alma, hastalıklara özel beslenme programları, hamilelikte beslenme gibi birçok farklı konuda danışmanlık verebilirler. Ayrıca günümüzde online diyet programları kapsamında yüz yüze gelmeden de beslenme danışmanlığı almak mümkündür.

Yazımızın devamında diyetisyenler ve hizmet sağladıkları alanlar hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. Kilo verme, kilo alma ve beslenme danışmanlığı için Çankaya’da Diyetisyen Sıla Saraç’tan randevu alabilirsiniz.

Diyet Nedir?

Esasen diyet, kişinin tüm günlük beslenme rutinine verilen isimdir. Fakat günümüzde; bireylerin yaşam alışkanlıkları, fiziksel özellikleri ve sağlık durumları dikkate alınarak kişiye özel hazırlanan beslenme programları, diyet olarak adlandırılır. Bu programlar oluşturulurken yaş, cinsiyet, boy, kilo, medikal durum gibi birçok farklı faktör kontrol edilir. Bu sayede danışan bireyin ideal kilosu ve günlük alması gereken kalori miktarı belirlenmiş olur.

Diyet denilince genellikle kilo vermek aklımıza gelse de beslenme programları, kilo almak ve sağlıklı yaşama kavuşmak gibi farklı nedenlerle uygulanabilir. Diyabet, tansiyon, tiroid gibi kronik rahatsızlığı olan bireyler, alanında uzman bir diyetisyene başvurarak hastalık semptomlarını azaltıcı veya hastalığın kontrol altına alınmasını sağlayacak bir diyet uygulayabilirler. Bu sayede daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşama ulaşmak mümkün olur. Ayrıca gebelik döneminde ortaya çıkan gestasyonel diyabet gibi hastalıklar söz konusu olduğunda da aşırı kilo alımının önüne geçebilmek için beslenme danışmanlığına başvurulabilir.  Benzer şekilde emzirme döneminde, bebeklerde tamamlayıcı beslenme dönemine geçişte, çocukluk çağındaki obezitede, ameliyat öncesi ve sonrası dönemde de diyetisyenler en önemli destekçilerinizdendir.

Kilo verme sürecinde destek amacıyla uygulanan liposuction, lipoliz, mide balonu, mide botoksu gibi birçok işlem ise uygulama sonrasında mutlaka diyetisyenle çalışmayı gerektirir.

Etik çalışan diyetisyenler tarafından hazırlanan beslenme programları, sağlıklı ve dengeli beslenmeyi alışkanlık edinmek isteyen bireyler için yol gösterici niteliktedir. Sağlıklı beslenmek, aç kalmak demek değildir. Kişiye uygun planlanan bir diyet listesi ile aç kalmadan, dengeli ve yeterli miktarda besin alımı sağlamak mümkündür. Bu sayede doğru beslenme alışkanlıkları edinerek sağlık korunur ve ideal kiloya ulaşılır. Nasıl beslenmek gerektiğini öğrenen bireyler, diyet sonrası geri kilo alma riskine çok daha az maruz kalır ve ulaştıkları hedefi koruyabilirler.

Diyetisyen Kimdir?

Diyetisyenler; üniversitelerin dört yıl süreyle eğitim veren beslenme ve diyetetik bölümünden mezun kişilerdir. Besinlerin insan vücuduna olan etkisini inceleyen diyetisyenler, beslenme danışmanlığı alanında hizmet verirler.

Diyetisyenler, sağlıklı veya hastalık sahibi kişilerin beslenmesini düzenleyerek hedeflerine ulaşmalarını sağlayan, beslenme ve diyet yoluyla sağlıklarını düzenleyen, ağırlık kontrolünü sağlayan, kişiler için en uygun beslenme alışkanlıklarını edinmelerini sağlayan sağlık profesyonelleridir. Bu nedenle yalnızca kilo vermek isteyen bireyler değil kendisi için en doğru beslenme biçimini öğrenmek isteyen, sağlığını kontrol altına almak isteyen herkes diyetisyene başvurabilir.

Diyetisyenler Hangi Konularda Hizmet Verirler?

Diyetisyenler;

 • Kilo verme ve kilo alma
 • Kronik hastalıklarda beslenme (Hipertansiyon, şeker hastalığı (diyabet) veya insülin direnci, reaktif hipoglisemi, metabolik sendrom)
 • Obezite tedavisi
 • Polikistik over sendromu (PCOS) ve beslenme
 • Kolesterol, trigliserit yüksekliğini kontrol altına alma
 • Karaciğer yağlanması
 • Gebelik şekeri yani gestasyonel diyabet
 • Çocukluk çağı obezitesi, çocuklarda kilo verme
 • Sindirim sistemi hastalıklarında beslenme (kabızlık, spastik kolon veya irritabl bağırsak sendromu (İBS), gastrit, reflü, ülser)
 • Hipotiroidi veya haşimato hastalığında beslenme
 • Hamilelikte beslenme
 • Emziren annelerde beslenme
 • Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme
 • Mide botoksu ve mide balonu sonrasında beslenme gibi birçok farklı alanda hizmet verebilirler.

Sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıkları edinmeye ilişkin tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilir ve Diyetisyen Sıla Saraç’tan randevu alabilirsiniz.

Diyetisyenler Nerede Çalışır?

 • Devlet hastaneleri
 • Özel hastaneler
 • Üniversite hastaneleri
 • Tıp merkezleri
 • Beslenme danışmanlıkları
 • Özel klinik ve muayenehaneler,

diyetisyenlerden destek alabileceğiniz sağlık kurumlarıdır.

Diyetisyen Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Sizin için en uygun diyetisyeni belirlerken dikkat etmeniz gerekenlerin başında diyetisyene başvurma sebebiniz gelir. Örneğin diyabeti olan bir hastanın nasıl besleneceğini öğrenebilmek için gideceği bir diyetisyen, mutlaka bu konuda kendini geliştirmiş olmalıdır. Nasıl ki diğer alanlarda özel ihtisaslaşmalar mümkünse beslenme ve diyetetik alanında da farklı konulara eğilmek mümkündür. Diyetisyeniniz hangi alanlarda ne gibi eğitimler aldığını bilmek, hangi konularda uzmanlaştığını öğrenmek bu noktada önemli olabilir.

Diyetisyeninizi seçerken mevcut hastalıklarınızın bilgisini vermek ve buna yönelik bir danışmanlık almak için görüşmek istediğinizi belirtmek gerekir. Belirli hastalıkların tedavisinde doktorlar, bazı besinlerden kaçınılmasını önerebilir. Bu nedenle var olan tüm hastalıklarınızı ve doktorlarınızın yaptığı önerileri diyetisyeninizle paylaşmanız çok önemlidir.

Beslenme danışmanlığı, doğru beslenme alışkanlıklarını edinebilmeniz için gerekli olan bir süreci kapsar. Bu nedenle yalnızca tek bir görüşme değil, uzun soluklu bir diyetisyen ve danışan ilişkisi kuracağınızı bilerek hareket etmeniz gerekir. Bu ilişki içerisinde iletişimin yeri oldukça önemlidir. Sizi dikkatle dinleyen ve anlayan, aynı zamanda uygulamanız gerekenleri size ayrıntılı olarak aktaran bir diyetisyen, yeni alışkanlıklar edinmenizi kolaylaştıracaktır.

Diyetisyen Sıla Saraç Beslenme ve Diyet Tedavisi’nden danışmanlık hizmeti aldığınızda, size özel, yaşam alışkanlıklarınıza uygun, uygulamakta zorlanmayacağınız ve sürdürebileceğiniz bir beslenme programına ulaşacağınızı bilmelisiniz. Aynı zamanda burada, her zaman dinlenir, sorunlarınıza çözüm bulmaya niyetle, güler yüzlü ve iletişime açık bir şekilde hizmet alırsınız. Size vakit ayırmak, yanınızda olmak birincil niyetimizdir.

Çankaya Diyetisyen Fiyatları 2021

Diyetisyen fiyatları, birbirinden farklı olabilmektedir. Çankaya diyetisyen fiyatları ile ilgili detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.