Bölgesel Zayıflama

Bölgesel Zayıflama

Bölgesel yağlanma; özellikle bel, basen, kalça gibi bölgelerde sık görülür. Vücutta bölgesel yağlanmanın en sık görüldüğü bu bölgelerdeki dengesiz görünüm, kişinin olduğundan daha kilolu görünmesine neden olabilir. Kişi ideal kilosunda olsa bile fazla yağlar nedeniyle kol, bacak ve kalçalar sarkmış görünebilir. Bölgesel zayıflama için en sık başvurulan yöntem ise genellikle diyet ve egzersizdir. Bu noktada kişinin bedenine uygun diyet programının belirlenmesi oldukça önemlidir. Çünkü karın bölgesindeki yağlanma gibi basen, kalça, bacaklar, sırt vb. vücudun tüm bölgelerindeki yağlanmalar uygun bir diyet ile giderilebilse de eğer isteğiniz yalnızca bir bölgeden beklenen incelme ise bu, yalnızca diyet yaparak pek mümkün olmayabilir. Totalde kilo kaybettikçe her bölgede incelmeyi gözlemlemek mümkün olur. Ama özellikle bir bölgeye yoğunlaşmak istiyorsak kalori açığı yaratmaktan çok daha fazlasını yapmalıyız.

Yazımızın devamında Ankara bölgesel zayıflama diyetleri hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Beslenme ve kilo verme hakkında tüm sorularınız için ise Diyetisyen Sıla Saraç ile iletişime geçebilirsiniz.

Bölgesel Yağlanma Neden Olur?

Vücuda aldığımız besinler, enerjiye dönüşür. Aldığımız fazla enerjinin ise bir kısmı karaciğerde depolanır, hala fazla besin alımı varsa depolanmak üzere yağa ve nadiren de kasa dönüşür. Özellikle sağlıksız beslenen, günlük kalori alımı aşırı olan ve hareketsiz yaşam tarzına sahip olan kişilerde alınan besinler sıklıkla yağa dönüşecektir. Bu da vücudun yağ depolama oranı en yüksek bölgelerinde olur. Bununla birlikte kişinin yapısal özellikleri yani genetiği de bölgesel yağlanmada etkilidir. Kişinin vücut yapısına göre bazı bölgelerde daha çok yağ birikir. Bazı insanlarda basen ve kalça bölgesi daha belirginken bazı kişilerde karın ve bel çevresinde yağlanma daha fazladır. Bu durum ne yazık ki tamamen genetiğimizle ilgilidir. Fakat fazla beslenme ve fazla alkol alımı gibi olumsuz durumlar her bireyde göbek bölgesinde yağlanma ile sonuçlanır. Benzer şekilde kortizon kullanan bireylerde de kalça bölgesinde yağlanma gözlemlenebilir. Bu gibi durumlarda genetiğin rolü yoktur. Bu nedenle karın yağlarını eritme konusunda diyetin rolü epey büyüktür.

Genetik Faktörler Bölgesel Yağlanmayı Nasıl Etkiler?

Herkesin vücut yapısı farklıdır. Bölgesel yağlanmaya göre değerlendirecek olursak temelde iki vücut tipinden söz edebiliriz. Bunlar: Elma ve armut tipi… Elma tipi vücut yapısında yağ karın ve bel çevresinde birikir. Armut tipinde ise kalça ve basen bölgesinde yoğundur. Omuzlar dar, kalça bölgesi geniş olduğu için de “armut” olarak isimlendirilir. Elma tipi şişmanlık, özellikle kalp ve damar hastalıkları riskinin yüksek olduğuna da bir işarettir. Bel çevresinin genişliği arttıkça, şişmanlığa bağlı oluşan riskler de artar. Bu nedenle elma tipi şişmanlık biraz daha tehlikeli olabilir. Organlarımızın da karın içinde bulunduğunu düşünürsek, göbek çevresindeki yağlanmanın organları da olumsuz etkilediğini konuşabiliriz. Bilimsel çalışmalar organ çevresindeki yağlanmanın tüm metabolik aktiviteleri olumsuz yönde etkilediğini ve sağlığı büyük ölçüde tehlikeye attığını, bu nedenle iç yağlanmamızın kontrol altıda tutulması gerektiğini söylüyorlar. Diyetisyen Sıla Saraç Beslenme ve Diyet Tedavisi’nde iç yağlanma durumunuz ölçülür ve buna uygun diyet planlanır.

Bölgesel Yağlanma Diyetle Geçer Mi?

Sanılanın aksine, tek bölgedeki bölgesel yağlanmanın giderilmesinde diyet yeterince etki göstermez. Bölgesel yağlanmanın altında yatan temel faktör yaşam biçimi ve kişinin genetik yapısıdır. Bununla birlikte karın bölgesindeki fazla yağlar diyetle eritilebilir. Bunun için kişinin yaşam tarzına, ihtiyaçlarına, günlük kalori yakımına uygun bir diyet listesi yapılabilir.

Sağlık İçin Bel Çevresi Kaç Cm Olmalıdır?

Sağlıklı kabul edilen bel çevresi değeri kadın ve erkek için değişebilir. Kadınlarda kabul edilen sağlıklı değer 80; erkeklerde ise 94 cm’dir. Bu oranın aşılması ise sağlık açısından riskli kabul edilir.

Bölgesel Zayıflama Diyetleri Sağlıklı Mıdır?

Bölgesel zayıflama için pek çok kişi şok diyetlere başvurmaktadır. Bu diyetler kısa sürede, hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olsa da bölgesel yağları etkin bir şekilde eritmez. Üstelik hızlı kilo vermenin kas kaybı ile sonuçlandığını artık kesin olarak biliyoruz. Tartıda kaybedilen kilonun değil bölgesel bir incelmenin peşindeysek kesinlikle sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmeli ve detokslardan ve şok diyetlerden uzak durmalıyız. Bu diyetler vücuttan sıvı kaybı sağlayarak sizi incelmiş gösterse de diyeti bırakmanızın hemen akabinde aynı şişkinliği edindiğinizi fark edeceksiniz. Çünkü vücudunuz kaybettiği suyu yerine koyacak. Aynı zamanda bu diyetlerin uzun vadede çok sağlıksız etkileri olabilir. Böbrek ve karaciğer fonksiyonlarınızı bozabilir. Daha da ilginci sizi obeziteye daha yatkın hale getirebilir. Bu nedenle bölgesel yağlanmayı gidermek için öncelikle kişinin vücut yapısının belirlenmesi ve buna uygun bir yaşam biçiminin benimsenmesi gerekir. Egzersiz ise bu noktada oldukça etkili olacaktır. Bu süreç sağlıklı bir diyet programı ile desteklendiğinde kişi istediği daha fit ve çekici bir görünüme sahip olabilir.

Ankara Bölgesel Zayıflama Diyeti

Kontrolsüz yapılan diyetler, kişinin güçsüz kalmasına neden olabilir. Sürdürülebilir olmadığı gibi uzun vadede hızlıca kilo alımına neden olabilir. Bu nedenle size uygun diyet programının mutlaka uzman bir diyetisyen eşliğinde yapılması gerekir. Diyetisyenler; vücut yapınıza, günlük ihtiyacınız olan enerji miktarına, özel ihtiyaçlarınıza, hastalık durumunuza, cinsiyet ve yaşınıza göre sizin için en ideal listeyi yapabilirler. Böylece etkisini uzun süre koruyacak şekilde, en önemlisi de sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Ankara bölgesel zayıflama diyeti ve diğer tüm merak ettikleriniz için Diyetisyen Sıla Saraç ile iletişime geçebilirsiniz.