Beslenme Uzmanı Ankara

Beslenme Uzmanı Ankara

Ankara’da beslenme uzmanı yani diyetisyen denince akla ilk gelen isimlerden olmak ne kadar güzel! Gelin beslenme uzmanı unvanına beraber göz atalım. Beslenme uzmanları yani diyetisyenler; kişinin günlük yaşam biçimine, kilosuna ve boyuna, yaşına, cinsiyetine, fiziksel aktivite durumuna, sağlık durumuna, hastalıklarına ve kültürel alışkanlıklarına göre en ideal beslenme planını yapan kişilerdir. Bu noktada diyetin uygulanabilir ve sürdürülebilir olması çok önemlidir. Sürdürebileceğiniz diyet, size fayda getirir. Bu sayede bazı hastalık ve rahatsızlıkların kontrol altına alınmasını dahi sağlayabiliriz. Özellikle;

 • Hipertansiyon,
 • Şeker hastalığı (diyabet) veya insülin direnci,
 • Reaktif hipoglisemi,
 • Metabolik sendrom,
 • Obezite,
 • Polikistik over sendromu (PCOS),
 • Kalp damar hastalıkları (kolesterol, trigliserit yüksekliği),
 • Karaciğer yağlanması,
 • Gebelik şekeri yani gestasyonel diyabet,
 • Çocukluk çağı obezitesi,
 • Spastik kolon veya irritabl bağırsak sendromu (İBS),
 • Kabızlık,
 • Gastrit, reflü ve ülser,
 • Hipotiroidi veya haşimato

gibi rahatsızlıklar uygun diyet ve egzersizle kontrol altına alınabilmektedir.

Beslenme uzmanları, bu alanlarda kazandığı uzmanlık sayesinde hem sağlığı kontrol altına almak, hem sağlıklı bir şekilde kilo vermek veya ağırlık kazanımı sağlamak, hem de ideal kiloyu korumak konusunda danışanlarına yardımcı olurlar. Günümüzde online diyet programları sayesinde de beslenme uzmanlarından destek almak çok daha kolay hale gelmiştir. Ankara beslenme uzmanı ve diyet fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Diyetisyen Sıla Saraç ile iletişime geçebilirsiniz.

Beslenme Uzmanı Kimdir?

Yaygın olarak “diyetisyen” unvanı ile bilinen beslenme uzmanları, üniversitelerin sağlık bilimleri fakültesinden “beslenme ve diyetetik” bölümünden mezun olurlar. Çocuk, yetişkin, gebe, emzikli kadın, menepoz dönemindeki kadınlar, metabolik hastalığa sahip bireyler, sporcular ve daha pek çok kişinin sağlıklı beslenme alışkanlıkları üzerinde uzmanlaşan diyetisyenler, besinleri günlük kalori miktarı ve besleyici özelliklerine göre sınıflandırarak hastaları için ideal olan yeme alışkanlıklarını kurgularlar. Böylece hem sağlık açısından ideal kabul edilen kilo aralığına ulaşmanıza, hem sağlık sorunlarınıza çözüm bulmanıza hem de besinlerin türlerine göre ihtiyacınız olan karbonhidrat, yağ ve proteinleri dengeli bir şekilde almanıza yardımcı olurlar.

Ankara Beslenme Uzmanları Hangi Alanlarda Çalışırlar?

Beslenme uzmanları; aşırı kilolu, aşırı zayıf, sporcu, şeker hastası vb. pek çok hasta grubu ile çalışabilirler. Her bir hastanın fiziksel yapısı, yaşı, ihtiyaçları farklıdır. Bu da kişi için ideal kabul edilen beslenme düzenini etkiler. Beslenme uzmanları, öncelikle kişinin fizyolojik yapısını tanır, öyküsünü dikkatlice dinler. Sonrasında ise bilgi ve deneyimleri sayesinde diyet listelerini hazırlayabilirler.

Diyetisyenler birçok konuda hali hazırda yetkin olarak mezun olurlar ve bu meslekte hekimlikteki gibi branşlara ayrılmak için ek bir uzmanlaşmaya ihtiyaç duyulmaz. Ancak meslek hayatında, çalışılan alanlarla beraber deneyim kazanımının yüksek olduğu alanlar oluşabilir. Kimi diyetisyenler endokrin hastalıkları merkezinde çalışıp bu konuda uzmanlaşırken kimi diyetisyenlerse kurumsal beslenme ve mutfak alanında uzman haline gelebilir.

Diyetisyen Sıla Saraç Beslenme ve Diyet Tedavi’sinde:

 • Kilo verme ve kilo alma
 • Çocuklarda diyet ve beslenme
 • Polikistik over hastalığında diyet ve beslenme
 • Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme
 • Mide balonu ve mide botoksu sonrasında beslenme
 • Şeker hastalığında beslenme
 • Sindirim sistemi hastalıklarında beslenme (ülser, gastrit, reflü, İBS, kabızlık, şişkinlik, intöleranslar vs.)
 • Karaciğer yağlanmasında beslenme
 • Kalp-damar hastalıklarında besleme (kolesterol-trigliserit-tansiyon yükseklikleri)
 • Gebelikte ve emzirme döneminde beslenme
 • Sporculara özel beslenme

gibi alanlarda destek alabilirsiniz. Bu alanlarda en sağlıklı ve sürdürülebilir beslenme alışkanlıklarına yönlendirilirsiniz.

Beslenme Uzmanları Nasıl Bir Diyet Listesi Hazırlar?

Sağlıklı bir diyet, ihtiyacınız olan tüm besin değerlerini içermelidir. Bu değerler her insan için farklıdır. Durağan bir yaşama sahipseniz hareketli bir insana göre daha az kalori almanız gerekebilir. Bu noktada kalorinin hangi kaynaktan alındığı, kişinin hassas olduğu besinler, alerji ve özel ihtiyaçları da farklıdır. Diyetisyenler bu ihtiyaçlar konusunda bilimsel bilgilere sahip olan, durumunuzu en iyi analiz eden kişilerdir. Bu nedenle beslenme uzmanlarının hazırladığı her diyet kişiye özeldir.

Diyetisyen Sıla Saraç Beslenme ve Diyet Tedavisi’nde, kişiye özel ve sürdürülebilir diyet ilkesiyle yola çıkılmaktadır. İlk görüşmemizde tüm yaşam alışkanlıklarınız, fiziksel aktivite durumunuz, fiziksel özellikleriniz, sağlık durumunuz, hedefiniz ve beklentiniz öğrenilir ve tüm bunlara uygun bir diyet listesi hazırlanır. Uygulamakta zorlanmayacağınız ve yasaklarla dolu olmayan bir beslenme planı ile sağlığa doğru ilk adım atılmış olur. Diyet listesinde kaç öğün olacağı, günün hangi saatlerinde beslenileceği, hangi saatlerinde egzersize yer verilebileceği tamamen sizinle sohbet edilerek; beklentileriniz ve yaşam alışkanlıklarınız öğrenilerek oluşturulur. Vücut analiz cihazı ile ölçüm sonrasında bir kalori hesabı yapılır ve enerji ihtiyacı hesaplanır, var olan hastalıklara ve tahlil ve test sonuçlarına göre ideal beslenme izah edilir, her görüşmede beslenme eğitimi verilir ve bir sonraki randevuya kadar yapılması gerekenler anlatılır. Her randevunuz yeni bir beslenme eğitimi gibi olur. Böylece hedefe ulaştığınızda beslenme konusunda bilinçlenmiş olacak ve hedefinizi korumanız da kolaylaşmış olacaktır J.

Beslenme Uzmanına Danışarak Kilo Vermenin Avantajları ve Önemi Nedir?

Kilo verme süreci, sağlıklı bir şekilde planlandığında kişinin hem daha özgüvenli hissetmesine hem de daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Özellikle aşırı kilo ve obezite şikâyeti olan kişilerde, bu süreç daha uzun ve zorlu olabilir. Birçok kişi, bu süreyi kısaltmak için şok diyetlere başvurmaktadır. Kısa sürede kilo vermenizi sağlayan bu diyetler, faydalı görünse de bu süreçte vücudunuz ihtiyacı olan besinleri yeterince alamayabilir.  Metabolizmanızı olumsuz etkileyerek, uzun vadede daha fazla kilo olarak bedeninize dönebilir. En önemlisi de sağlığınızı ciddi şekilde riske atabilir. Bu nedenle son derece sağlıklı bir birey bile olsanız, zayıflama diyetinizi internetten edinmeyin ve ürünlere başvurmayın.

Beslenme uzmanı eşliğinde kilo verdiğinizde hem bedeninizi tanıma hem de ihtiyaçlarınızı anlama şansı bulursunuz. Ankara’da en iyi beslenme uzmanları, bedeninizi analiz ederek günlük aktivitenize göre almanız gereken besinleri size söyler. Bu besinleri size uygun aralıklarla, size özel şekilde düzenleyerek en doğru yaklaşımı sunar. Bu nedenle bir beslenme uzmanına danışmak, daha sağlıklı kilo vermenize yardımcı olduğu gibi bu süreçte aklınıza takılan tüm sorulara yanıt bulmanıza da yardımcı olacaktır.

Ankara Beslenme Uzmanı Fiyatları

Günümüzde zayıflama, kilo alma ya da daha sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanma amacıyla beslenme uzmanlarına danışanların sayısı giderek artmaktadır. Bu noktada tercih ettiğiniz beslenme uzmanı ve diyet programı fiyatları etkileyebilir. İhtiyacınıza yönelik özel diyetler, online diyetler ya da danışmanlık süreci farklı ücretlerde olabilir. Eğer siz de beslenme ve diyete dair tüm sorularınızı danışabileceğiniz bir Ankara beslenme uzmanı arıyorsanız Diyetisyen Sıla Saraç ile iletişime geçebilirsiniz.