Beslenme Danışmanı Ankara

Beslenme Danışmanı Ankara

Kilo alıp- verme veya beslenme düzeninin değiştirilmesini gerektiren her türlü sağlık sorununda mutlak suretle beslenme danışmanı ya da diğer adıyla beslenme uzmanına başvurmak gerekiyor. Kişinin mevcut sağlık durumu göz önünde bulundurularak hazırlanan beslenme programlarıyla kişiler, sağlıklı bir şekilde kilo alıp verebiliyor. Böylece, vücut ve organlar olumsuz şekilde etkilenmeden kısa sürede sağlıklı bir bedene kavuşmak mümkün oluyor. Ankara beslenme danışmanı olarak görev yapan Diyetisyen Sıla Saraç da sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırıp sağlıklı bir yaşamın kapısını sizlere aralayarak, bundan sonraki yaşamınızda kaliteli bir beslenme düzenine alışmanız için hizmet veriyor.

Beslenme Danışmanı/Uzmanı Nedir?

Bebeklik döneminde doğumdan hemen sonra anneyi emme ile başlayan beslenme serüveni, yaşamı oluşturmada temel taştır. Bebeklikten itibaren yaşlılığa kadarki tüm süreçte “sağlıklı beslenmeyi” sağlayabilmek adına hizmet veren beslenme danışmanları, hastalıkların önlenmesi aşamasında büyük önem teşkil etmektedir. Diyetisyenler, pek tabii ki hastalıklardan sonra da danışanlarına yardımcı olmaktadır. Örneğin, diyabet hastalarının belirli bir beslenme düzenine erişmesi ve bunu yaşam stili olarak benimsemesi gerekir aksi halde şeker tüm vücuda zarar verecek boyutlara ulaşır. Ankara beslenme uzmanları arasında adından sıkça söz ettiren Sıla Saraç, bebeklikten yaşlılığa kadar hayatın her döneminde “düzenli ve sağlıklı beslenme” konusunda size destek veren beslenme danışmanlarından birisidir.

Beslenme Uzmanı/ Danışmanının Görevleri Nelerdir?

Kişinin hedefleri doğrultusunda kişinin sağlık durumunu göz önüne alarak ve kişinin kültürel ve sosyal durumu gibi diğer koşulları değerlendirerek beslenme programı hazırlamak beslenme uzmanının ana görevidir. Hazırlanan bu beslenme programının takibinin yapılması ve danışanın programa nasıl yaklaştığının incelenmesi de yine beslenme danışmanlığı hizmetidir. Danışanın sağlığı için toplanılan geri bildirimler tekrar değerlendirilir ve başarıya ulaşılması adına beslenme programı yeniden revize edilebilir. Böylece, beslenme danışmanlığı hizmeti en kaliteli şekilde danışana sağlanmış olur.

Beslenme Danışmanlığı Nedir?

Diyetisyen ya da beslenme uzmanı tarafından sağlanan beslenme danışmanlığı hizmeti; hastalıklar, ameliyatlar, gebelik gibi özel durumlarda kilo yönetimi ve sağlığı koruma/iyileştirme ile ilgili kişiye “en iyi beslenme programını” hazırlamak ve kontrolünü yapmak gibi sorumlulukları içerir.

Kişinin güncel yaşantısına ve sağlığına uygun bir şekilde hazırlanan beslenme programları, beslenme danışmanlığı sayesinde hazırlanır ve kişiyi “sağlıklı bir beslenme alışkanlığına” yöneltir. Ankara beslenme uzmanları arasında en iyisi olarak bilinen Sıla Saraç tarafından kişiyi belirli kalıplara sokmak yerine kendi zevklerine ve mevcut duruma uygun bir şekilde “doğru beslenmeye” yönlendiren beslenme danışmanlığında ilk olarak hasta yakından incelenir ve analiz edilir. Hayat tarzından beslenme alışkanlıklarına, fiziksel ve mental durumuna kadar incelenen danışanlara “en ideal beslenme programı” burada beslenme danışmanlığı sayesinde hazırlanır ve uygulanır.

Beslenme Danışmanına Başvuru Nasıl Yapılır? Sonraki süreç nasıl işler?

Kilo verme – alma ya da belirli hastalıklarınıza/ özel durumunuza uygun bir beslenme programı edinmek için beslenme danışmanlarına çeşitli yollardan başvurabilirsiniz. Kimi diyetisyene online olarak mail veya sosyal ağlardan bile kolaylıkla ulaşabilecekken kimi diyetisyene ise danışmanlık ofisini arayarak ulaşabilir, kimine ise iki yoldan da ulaşabileceğinizi görebilirsiniz. Bu noktada önemli olan sağlığınızla oynamayacak etik bir beslenme uzmanı bulabilmektir. Bir başvuru sağladığınız taktide “beslenme uzmanları” sizin beslenme ve sağlık durumunuzu ve yaşam koşullarınızı değerlendiren sorular yönlendirecektir. Böylece, mevcut durumunuzu yakından gören beslenme danışmanları, mümkün olduğu takdirde vücut analizinizi de yapacak ve tüm verileri değerlendirdikten sonra size en uygun beslenme planını hazırlayacaktır.

Genel olarak üç saat kadar açlık, 1 gün öncesinden kafein almamak, gelmeden önce sauna, hamam gibi yerlere girmemiş olmak ve spor yapmamış olmak diyetisyende yaptıracağınız vücut analiz sonucunuzun doğru çıkması için gereklidir. Aynı zamanda en fazla son 6 ay içinde yapılmış olan kan tahlilleri, diyetisyen yani beslenme uzmanları ile ilk görüşmenizde yanınızda getirmeniz gereken bilgilerinizdir. Ayrıca, kullandığınız ilaç ya da diğer ürünler hakkında da diyetisyene mutlaka bilgi vermeyi ihmal etmeyin.

Beslenme danışmanıyla ilk görüşmeden sonra haftada 1 ya da 15 günde 1 tekrar görüşülür ve tekrar değerlendirme yapılır.

Ankara Beslenme Danışmanları Hangi Konuda Size Yardımcı Olur?

Kilo Kontrolünde Bireysel Beslenme Danışmanlığı

  • Sağlıklı kilo verme programı

Doğum sonrası alınan kilolar gibi bir sebebe bağlı veya herhangi bir sebep olmaksızın edinilen kilolar, sağlıklı bir şekilde ancak beslenme danışmanlığı ile verilebilmektedir. Zira, ilk olarak neden kilo aldığınızın veya neden veremediğinizin irdelemesi yapılmalı ve uzman kişiler tarafından değerlendirilme alınmalıdır. Altta yatan beslenme bozukluğu ihtimalleri gibi ciddi sebepler veya yapılan daha küçük hatalar diyetisyeninizle birlikte bulunur ve ortaya konan çıkarımlarla çözüm yolları sizlere sunulur.

  • Sağlıklı kilo alma programı

Anoreksiya gibi çağın “beslenme bozukluğu hastalıkları”, başta gençler olmak üzere herkesi tehdit ediyor. Bu nedenle, kilo kayıplarının gereğinden fazla olması ya da vücuttaki olumsuz etkilerinin artması üzerine sağlıklı kilo alma programına acilen başlamak gerekmektedir. Bebeklerden yaşlılara kadar “kilo alamama durumu” oldukça önemli bir konudur ve beslenme uzmanları ile zaman zaman (yeme bozukluğu durumlarında) psikiyatristler tarafından çözülebilen bir sorundur.

Ankara beslenme danışmanlığı hizmetimiz ile sağlıklı kilo almaya engel olacak tüm nedenler saptanır ve çözümleri sağlanır. İlk olarak kişinin sağlık durumu incelenir ve ayrıntılı vücut analizi ortaya konur. Doktor tarafından yorumlanan kan tahlilleri ve diğer testler sonucunda “kişiye özel” bir sağlıklı kilo alma programı planlanır.

  • Sağlıklı kilo koruma programı

Kilo verme ya da alma sürecinizin sonrasında “kilonuzu korumak” için de yine sizlerin yanınızdayız. Beslenme danışmanı olarak Sıla Saraç; sağlıklı kilo koruma programıyla sizi ideal kilonuzda sabitlemek için ücretsiz destek sağlar ve yönlendirir.

Özel Durumlarda Beslenme Alışkanlığı Değiştirme Programı

  • Hastalıklarda Beslenme

Kalp- damar hastalıkları, diyabet – insülin direnci, hipertansiyon, böbrek ve karaciğer hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları veya basit bir diyare (ishal) durumu bile beslenme desteği ile çok daha kolay atlatılabilen veya ilerlemesi engellenebilen hastalıklardır. Çoğunluğu hastalığa uygun beslenme ile müdahale edilmezse tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Örnek vermek gerekirse şeker hastalığı mutlak diyet gerektiren bir rahatsızlıktır ve kişiler beslenme planlarına uyum sağlamadığı takdirde hiperglisemi ve hipoglisemi ataklarının yaşanması ve/veya hbA1c düzeylerinin uzun süre aşırı yüksek seyretmesi göz hasarlarına, diyabetik ayak denilen ciddi sorunlara ve halen tedavi edilmezse ampütasyona (uzvun kesilmesi) kadar gidebilen bir süreç hastayı bekliyor demektir. Bu hastalıklardan herhangi biri söz mevcutsa kuşkusuz “ sağlıklı bir beslenme düzeni” gerekmektedir. Yaşam kalitesini arttırmak adına günlük yeme alışkanlıklarının değiştirilmesi ve bu düzene uyum sağlanması gerekmektedir. Sıla Saraç hastalıklarda beslenme konusunda sizlere dilediğiniz zaman hizmet vermektedir.

  • Bebek & Çocuk Beslenmesi Danışmanlığı

Hiçbir anne baba, çocuğunun beslenmeyle ilgili bir sorun yaşamasını kuşkusuz istemez. Bebeğinizin ek besine geçtiği dönemde doğru besinlerle, doğru şekilde ve doğru zamanda tanışması ilerideki beslenme alışkanlıklarını büyük ölçüde etkiler. Bu nedenle bu süreçte bir beslenme uzmanı ile çalışmak son derece önemlidir. Ek besine geçerken hata yapmamak bebeğin alerjik reaksiyon göstermesi gibi sorunları önleyecektir. Bebeğin pütürlü gıda ile zamanında tanışması, besinlerle sağlıklı ilişki kurması, motor gelişimi için, çene ve diş yapısı için oldukça önemlidir. Bebek liderliğinde beslenme konusunda merak ettikleriniz için Beslenme ve Diyet Uzmanı Sıla Saraç’a başvurabilirsiniz. Çocukluk döneminde ise, iştahsız veya fazla iştahlı her iki grup çocuk için de büyük ölçüde çocuğun beslenmesi; ailenin mutfak alışkanlıkları değiştirilerek ve çocukla doğru iletişim kurularak kontrol altında tutulur. Her hafta, tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi çocuğun ağırlığı ve ailenin uyumu ofiste sohbet edilerek kontrol edilir. Çocuğun diyeti ve sağlıklı beslenmeyi kötü algılamaması için asla bir beslenme programı hazırlanıp uygulanması yönünde diretilmez.

  • Hamilelikte Beslenme ve Kilo Kontrolü

Hamilelik sürecinde iken annenin yeterli ve dengeli beslenmesi, doğal olarak bebeğin yeterli gelişimi ve büyümesi için son derece önemlidir. Beslenme ve sağlık hikâyesi alınan gebenin belirli aralıklarla kan tahlili sonuçları alınır ve kontrol edilir. Dijital tartı ile annenin kilosu düzenli ölçülür ve beslenme düzenlenir. Doğum öncesi ağırlığına göre ne kadar kilo alması gerektiği diyetisyen tarafından hesaplanmalı, annenin istekleri de göz önünde bulundurularak en uygun yol izlenmelidir. Bir beslenme uzmanıyla çalışmak, hamilelik bulantısı, hiperemezis (medikal destek gerektiren aşırı bulantı ve kusma), gebeliğin ilerleyen aşamalarında yaşanan konstipasyon yani kabızlık durumu gibi sorunların daha rahat üstesinden gelmenizi sağlar. Bu dönemde çok fazla hurafe, söylenti, aile büyüklerinin bilimsel olmayan önerileri ile kafanız bulanacaktır ve hiç tahmin etmediğiniz zararlara maruz kalabilir ve bebeğinizi maruz bırakabilirsiniz. Bu nedenle bu dönemde yaşanılan her sorunda ve akla takılan her soruda bir diyetisyen yani beslenme uzmanından destek almak akıllıca olacaktır.

  • Emziren Annelerde Beslenme ve Kilo Kontrolü

Doğumdan sonraki ilk 1000 gün çok kıymetlidir. Bebeğinizin özellikle ilk 6 ay, beslenme ihtiyacının tamamını halen yalnızca anneden karşıladığını unutmamak ve bu hassas döneme gerekli önemi vermek gerekir. Anne sütünün üstünlüklerini bilmeli ve bebeğinizi hayata en uygun şekilde hazırlamalısınız. Bu hassas dönemlerde her kadının bir beslenme uzmanı ile çalışması aslen ideal olandır. Tıpkı düzenli jinekoloji muayenesine gitmek gibi düzenli diyetisyen kontrolü de laktasyon döneminin hem anne hem bebek için en iyi düzeyde sağlıklı geçirilmesi adına çok önemlidir. Çünkü bu dönemlerde artan bedensel ihtiyaçları uygun olarak karşılayabilmek, aynı zamanda annenin beden imajının daha fazla bozulmamasını da sağlamak  gerekir. Bir uzmanla çalışmak, bebeğinizin gelişiminin olması gerektiği gibi ilerlemesini sağlarken, sizin de herhangi bir sıkıntı yaşamadan bu süreci rahatça geçirmenizi sağlar. Aynı zamanda emzirme döneminde zayıflama adına yapılan tehlikeli detoks/şok diyetlerden sizi korur. Emzirmenin başlı başına anneyi de bebeği de yoran, ciddi anlamda kalori harcatan bir eylem olduğunu unutmayınız. Sağlıklı ve dengeli beslenmek, annenin gebelikten kalan kilolarını verebilmesi için son derece yeterli olacak ve bebeğin de besin öğelerinden eksik kalmamasını sağlayacaktır.

Emzirme döneminde uzak durulması gereken besin grupları ve içecekler, çaylar vardır. Süt artırma iddiasıyla herhangi bir ürüne veya besine fazlaca yüklenmek kesinlikle doğru olmayacaktır. Detayları için lütfen Sıla Saraç gibi “emzirme döneminde beslenme” konusunda uzman bir diyetisyenden destek alınız. Sıla Saraç’ın Ankara emzirme danışmanı olarak da görev yapıyor olması, ayrıca sizin için daha güvenilir ve daha bilgili birine kendinizi teslim etmeniz anlamına gelmektedir. Bu süreçte hem emzirme ile ilgili oluşan sorunlarınıza destek alabilir, hem de kendinize en uygun beslenme programını edinerek süreci sağlıkla geçirebilirsiniz. Bebeğinize de anne sütü mucizesi ile sağlıklı bir geleceğin temellerini atmış olursunuz.

Beslenme Danışmanı Fiyatları Ne Kadar?

Bebeklikten ileri yaşa kadarki tüm süreçte “doğru ve sağlıklı beslenmeyi” gerekli kılacak tüm durumlarda beslenme uzmanları hizmet vermektedir. Ankara’da beslenme danışmanı olarak görev yapan Diyetisyen Sıla Saraç ile görüşerek siz de sağlıklı beslenme konusunda önemli bir adım atabilir ve kendinize büyük bir iyilik yapabilirsiniz. Beslenme danışmanı fiyatları ve beslenme danışmanlığı ücretleri hakkında bilgi alabileceğiniz numaralarımız ise daima açık! Merak ettiğiniz tüm soruları sorabileceğiniz ve Diyetisyen Sıla Saraç’tan randevu alabileceğiniz telefon numaralarımızdan bizi her zaman arayabilirsiniz! Sayfanın üst bölümünden iletişim sekmesine tıklayıp numaralarımıza ulaşabilirsiniz.