Acaba Bebeğime Mama Başlasam mı?

Sizce Afrika’da medeniyetten uzak bir kabilede yaşayan bir anne, sütüm gelmiyor mama mı başlasam diye endişeleniyor mudur? Emin olun bu sorunun cevabı asla. Çünkü işin doğasında bu yok, doğum yapan diğer bütün memeliler gibi kendi sütlerinin de bebekleri için tek ve en iyi besin olduğunu biliyorlar. Doğallar. Düşünmüyorlar. Olması gereken oluyor ve sorunsuzca bebeklerini emziriyorlar… Sevgili anneler, bu konuda ne kadar endişelenirseniz, o kadar sütünüzün olumsuz etkilenir. Peki endişelenmemek için ne yapmalı? Aşağıdaki bilgileri unutmamalı.

En önemlisi ve asla aklınızdan çıkartmamanız gereken bilgi; bugüne kadar hiç bir kadının, fizyolojik olarak sütünün gelmemesi durumu kayda geçmemiştir. Yani böyle bir hastalık/bozukluk yok. Yani uygun koşullar ve hormonlar sağlandığı anda her kadının, bebeği kendisi doğurmamış olsa bile, sütü gelir. Sadece bazı kadınlar için daha fazla uğraşmak gerekir. Mesela bebeği evlat edinmiş ama emzirmek isteyen bir anne için çok ciddi sabır gerekebilir.

İkincisi, bir bebeği emzirmek için bir meme tek başına yeterlidir. İki meme ikiz/üçüz bebekler içindir. Yani tek memeniz alınmış olsa bile o bebeğe yeteceksiniz.  Sadece kendinize güvenin.

Üçüncüsü ise, sezaryen ile doğum yapanın da sütü GELİR. Sezaryen ile doğum yapmak zorunda kalırsanız bu endişe ile zihninizi doldurmayın lütfen. Süt salınımınızı anestezinin kısa süreli etkisi geciktirebilir, bir miktar daha fazla çaba gerektirebilir, ama yine de sütünüz gelir. Zaten sütünüz gebelik süreniz boyunca yavaş yavaş hazırlanmaya başlamıştı bile.

Bebeğin vücuduna ilk olarak sizin sütünüzün girmesi çok önemlidir. Lütfen bu konuda talebinizi dile getirin, bebeğe öncesinde şekerli su veya mama verdirmeyin veya bebek dostu bir hastaneden doğum yapmayı tercih edin.